Maturanti boli bez tradičnej stužkovej. Ich štúdium poznačila pandémia

stužková

Pre niekoho formalita, pre iných oficiálny vstup do dospelosti. Situácia ohľadom stužkovej a konania maturitných skúšok sa v dôsledku pandémie skomplikovala. Študenti museli odložiť slávnostné šaty a spojiť sa len pre takzvané stužkovanie bez stužkovej. Búrlivú debatu vyvolalo aj vyhlásenie ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga o tom, že maturity sa po dvojročnej pauze tento rok rušiť nebudú.

Organizácia stužkovej si vyžaduje veľa námahy, času i peňazí. Prvé plány a zbierky študenti zväčša realizujú už v prvom ročníku strednej školy. Po nástupe tretej vlny pandémie však bolo jasné, že musia vymyslieť plán B. Ako sa im podarilo spojiť tradičné odovzdávanie zelených stužiek s platnými opatreniami?

Zuzana Lukáčová je študentkou maturitného ročníka na Obchodnej akadémii – Kereskedelmi Akadémia v Rimavskej Sobote. Náhradnú stužkovú sa im podarilo zrealizovať až na druhý pokus. „Našu stužkovú sme chceli spraviť na začiatku novembra, nakoľko sme vedeli, že sa čoskoro všetko zavrie. Za necelé tri dni sme vybavili všetko podstatné od sály, hudby až po jedlo. Bohužiaľ, sa zrušila. Avšak druhý pokus usporiadať ju v triede sa vydaril, aj keď bola v komornejšom duchu i zložení, iba triedna učiteľka a my. Nebolo to nič špeciálne, odovzdali sme si stužky a potom sme to decentne oslávili v škole,“ povedala pre vobraze.sk. Zrušenie oficiálnej časti neberie ako obrovskú tragédiu a so spolužiakmi sú radi, že to mohli osláviť aspoň takýmto spôsobom.

Stužková maturantom chýba

Adriána Krahulcová študuje na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Na oslavu posledného krôčiku pred ukončením obrovskej životnej kapitoly sa tešila už od nástupu na strednú školu. Pandémia jej však skrížila plány. „Náhradnú stužkovú sme začali plánovať asi dva týždne pred jej uskutočnením, takže sme nestihli spraviť program. Tušili sme, že nebude trvať dlho, kým si opäť sadneme za počítače a budeme sa učiť z domu. V piatkové popoludnie sme mali na školskom dvore príhovor pred hŕstkou hostí, ktorú tvorili len naši najbližší. Po oficiálnej časti stužkovej sme sa presunuli na večeru, kde sme boli len s našou triednou učiteľkou. Večer sme sa niektorí rozlúčili a niektorí sa opäť stretli na oslave, ktorú sme si ale museli zorganizovať sami.“

Gymnázium Ivana Kraska

„Samozrejme, že mi chýba tradičná stužková a všetky ceremónie s ňou spojené. Na druhej strane môžem povedať, že náš večer bol svojím spôsobom tiež výnimočný. Nemuseli sme sa trápiť s oficiálnosťami a užili si neformálny večer ako trieda spoločne,“ dodáva Krahulcová.

Stužky dostali na hodine slovenčiny

Podobný scenár neminul ani Strednú odbornú školu pedagogickú v Lučenci. Symbolické stužky im pripla triedna učiteľka na hodine slovenčiny. Výzdobu nahradila nedokončená nástenka, róby zase tepláky a rifle. „Rozhodne sa to nedá porovnať s klasickou stužkovou, ale verím, že za pár rokov sa na tom schuti zasmejeme,“opísala jedna z maturantiek, Michaela Klembuszová.

Zo zrušenia stužkovej mala zmiešané pocity. „Myslím si, že nám veľmi chýba niečo, čo by nás znovu scelilo ako kolektív. Posledné dva roky nás však naučili, že nič nie je v živote isté. Sme ale vynaliezavá trieda, snáď si to nejako vynahradíme, kým sa všetci rozpŕchneme do sveta,“ dodala.

Ako je už známe, veľká slávnosť si vyžaduje aj slávnostné oblečenie. O slávnosť študentov pripravil nepriaznivý epidemiologický stav, no ale čo oblečenie?

Nejednému rodičovi sa pri pohľade na svoje dieťa, oblečené v krásnej róbe, či obleku, nahrnú do očí slzy. S výberom šiat sa v každom prípade tento rok v podstate čakalo do poslednej chvíle. A výnimočne sa to aj oplatilo.

„To viete, ženy majú na podobné veci šiesty zmysel,“ hovorí Michaela, ktorá si podobne ako Zuzana a Adriána s konaním tradičného večera nedávala veľké nádeje.

Téma maturita

Otázkou však ostávajú maturity. Študenti boli posledné dva roky prevažne doma, na dištančnom vyučovaní. Spoločnosť sa za ten čas rozdelila na dva protichodné tábory. Zástancovia, ktorí na konaní tohtoročných maturít trvajú a odporcovia, ktorí sú presvedčení, že domáca výučba dostatočne nepokryla ich teoretické poznatky.

Stužková Gymnázium Ivana Kraska

Zuzana tvrdí, že konanie maturít nie je celkom spravodlivé, nakoľko boli najdlhšie doma a dúfa, že aj tento fakt zoberú pedagógovia do úvahy.„Nemyslím si, že dištančné vyučovanie nás dostatočne pripravilo na maturity. Nielenže technika niekoľkokrát zlyhala, ale aj neustály prechod z prezenčnej na dištančnú výučbu bol veľmi náročný.“

„Posledné dva roky hodnotiť neviem,“ hovorí Adriána, „Rozumiem tomu, že pandémia bola niečo nové, bezprecedentné, a tak sa ľudia prirodzene báli. My sme tie dva roky boli doma a myslím si, že mnohým z nás ten čas v škole bude chýbať. Stále veríme, že sa bude prihliadať aj na skutočnosť, že náš ročník bol zatiaľ v najnepriaznivejšej situácii. Možno to znie ako banálnosť, ale náhle prejsť z toho, že sa potrebné učivo naučíme spoločne v škole a doma si ho iba doplníme a ucelíme, k mnohohodinovému sedeniu za počítačom bolo náročné.“ Ako pozitívum vníma nadobudnutie nových zručností, ako napríklad prácu v online priestore.

Poznatky s dierami

Michaela zase v otázke maturít vyjadrila pochopiteľnú rozpoltenosť. „Popravde, je pre mňa ťažké dohodnúť sa sama so sebou na nejakom jednoznačnom názore. Polovica zo mňa to vníma ako nespravodlivosť, pretože my sme fungovali na dištančnom vyučovaní najdlhšie, naše poznatky sú plné dier, a to ani nespomínam odbornú prax, o ktorú sme prišli úplne. Pozerá sa na nás celá spoločnosť a mám pocit, že len málokto verí, že by sme mohli úspešne zmaturovať. Na druhej strane si myslím, že je to šanca dokázať, aká silná je v skutočnosti naša generácia. Viete si to predstaviť? Dva roky poriadne nechodíte do školy a predsa sa všetkému postavíte čelom a zložíte maturitnú skúšku,“ hovorí.

Nuž názory sú rôzne. Podobne tak bol aj priebeh vyučovania v online svete. Niektorí mali problém s technologickým vybavením, niektorí sa zámerne skrývali za vypnutú kameru, iní zase usilovne pracovali, či spisovali rôzne petície. Jedno je však isté, tohtoroční štvrtáci po úspešnom ukončení maturitnej skúšky dokážu niečo, čo sa podarilo len málokomu pred nimi. Pozliepať medzery a ukázať, že ich nezlomila ani pandémia, ani zrušená stužková slávnosť. Uvidíme, ako to s maturitou napokon bude.

Zdroj: Tereza Nemcová, foto: album Z. Lukáčovej, A. Krahulcovej, M. Klembuszovej.