Krokodíla odniesli z R. Soboty do domovskej ZOO v Čechách

Krokodíl Ela v Ekorelaxe
Krokodíla v Ekorelaxe volali Ela

V CVČ Relax v Rimavskej Sobote je už viac ako 25 rokov zriadené mini ZOO. V Ekorelaxe majú rôzne druhy zvierat. Najväčšou raritou bol vždy krokodíl. Naposledy to bol krokodíl siamský, ktorý bol niekoľko rokov obdivovaným klenotom. Už je ale minulosťou. Volal sa Ela a už je znova vo svojej domovskej ZOO v krokodílej farme v Protivíne v Čechách. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedla poverená riaditeľka CVČ Dana Spišáková, dorástol do takých rozmerov, že sa už nezmestil do terária, ktoré zostalo po ňom poškodené a teraz ho opravujú.

„Terárium prasklo ešte v lete. Presakovala nám z neho voda a obhryzené bolo celé aj zvnútra. Mali sme tu menšiu potopu,“ priblížila. Krokodíla volali Ela, aj keď to bol samec. „Do určitého veku sa nedá presne určiť pohlavie. Z Čiech sme doviezli akože samicu a do Čiech odišiel ako samec,“ zaspomínala Spišáková na bývalú atrakciu CVČ Relax Rimavská Sobota.

„Máme však teraz nového, mladšieho krokodíla trpasličieho. Urobili sme výmenu. Je v menšom teráriu, kým mu pripravíme to väčšie,“ podotkla Spišáková.

Nový krokodíl má meno Kajo/a, po skúsenostiach s predošlým, aby bolo použiteľné aj pre samca aj pre samicu.

V Ekorelaxe majú veľa zvierat, o ktoré sa chodia starať aj deti. Teraz to však nie je možné a na starosti ich má len chovateľ. Podľa Spišákovej majú v mini zoo rôzne druhy zvierat, akváriové, teráriové, hlodavce, vtáky a hmyz.

Z väčších plazov majú veľhada kráľovského, pytóna kráľovského, veľhada dúhového, leguány zelené, ale aj menšie plazy, gekony, agamy, scinky. Ako podotkla, zvyknú brať aj zvieratká od ľudí, ktorým už doma vyrastú, alebo sa o ne už nevedia postarať. Najviac sa k nim ľudia snažia umiestniť zvieratká po prázdninách alebo po Vianociach. „Rodičia si niekedy poriadne nezvážia, že zviera nie je hračka a deťom zabezpečia aj také zvieratká, ktoré vyžadujú špeciálnu starostlivosť a krmivo alebo vyrastú,“ podotkla.

Za plotom Ekorelaxu majú k dispozícii aj kontajner na biologický odpad z kuchyne. Ľudia tam môžu nosiť zvieratkám potravu a to rôzne druhy zeleniny, ovocia, suchý chlieb, obilniny.

Centrum voľného času Relax ponúka viacero možností zmysluplného využívania voľného času pre deti a mládež formou pestrej ponuky záujmových útvarov alebo organizovaním rôznych podujatí, predmetových súťaží a olympiád a táborov počas prázdnin. Okrem výchovno-vzdelávacej činnosti zabezpečuje záujmovú a rekreačnú činnosť detí a mládeže v ich voľnom čase. Zriadené je s celoročnou prevádzkou. V súčasnosti sú však zatvorení kvôli epidemiologickým nariadeniam, ktoré vyplývajú z manuálu Covid automatu a školského semaforu.

„Niektorí zamestnanci robia na 80 percent a iní na 100 percent,“ podotkla Spišáková. Zároveň priblížila, že v septembri sa činnosť začala veľmi dobre a aj keď prístupnosť do škôl bola obmedzená kvôli pandemickým opatreniam, o činnosť v záujmových útvaroch, kluboch a súboroch bol u detí a mládeže veľmi dobrý záujem. „Máme viac ako 800 detí zapojených do našej činnosti, ale bohužiaľ od začiatku novembra sme ich činnosť museli prerušiť až kým náš okres nebude v červenej farbe,“ skonštatovala. „V súčasnosti robíme rôzne opravy a rekonštrukcie, ktoré sa nedajú robiť počas plnej prevádzky nášho zariadenia a samozrejme aj nové terárium pre krokodíla,“ uzavrela Spišáková.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Ekorelax Rimavská Sobota