Juhászová končí ako učiteľka na Obchodnej akadémii v R. Sobote. Ako poslankyňa i členka ZPOZu pokračuje

Erika Juhászová končí ako učiteľka na Obchodnej akadémii v Rimavskej Sobote. S kolegami z pedagogického zboru sa rozlúčila uplynulý piatok. Podľa jej slov bola dojemná. „Tá rozlúčka bola dojemná,“ povedala pre vobraze.sk Erika Juhászová (63), ktorá odišla do dôchodku.  

„Boli sme veľmi dobrý kolektív a veľmi dobre sme spolupracovali, aj keď počas školského roka nebol veľmi čas na zábavu. Ako učitelia sme boli limitovaní vyučovacími hodinami a prestávkami. Veľmi dobre mi však padlo, že sa prišli rozlúčiť a poďakovať aj moji žiaci. Nezabudnem na to,“ hovorí Juhászová, ktorá na Obchodnej akadémii odučila takmer 25 rokov.

Aj v tomto školskom roku bola triednou učiteľkou maturantov. Ako spomenula, učitelia maturitných ročníkov nepatria medzi najobľúbenejších, lebo je veľa učiva a treba spĺňať osnovy. „Slovenčina je náročný predmet. Nebol veľmi čas sa hrať, možno som bola náročná. Pred ústnym skúšaním som preferovala skôr písomné, aby bolo preskúšaných čo najviac žiakov,“ poznamenala Erika Juhászová. Posledný školský rok učila už ako dôchodkyňa. „Kvôli maturitnej triede som zostala ešte rok. Brala som to s takým predsavzatím, že si ich odmaturujem,“ povedala dlhoročná učiteľka slovenského jazyky a literatúry. Dodala, že sa snažila, aby študenti boli čo najlepšie pripravení po tejto stránke do života.

Najnáročnejší pre ňu bude zrejme september, kedy už nepôjde do tried medzi žiakov. „Neviem si teraz ani predstaviť, nevojsť do triedy medzi deti a nerozdávať to, čo som mala v sebe a tak rada,“ hovorí. Posledné štyri roky v školstve zhodnotila ako náročné. Podľa jej slov je čas odchodu a prenechanie možnosti realizácie mladším učiteľom. „Aj keď sa s tým aj teraz ťažko vyrovnávam. Odchádzam v plnom pracovnom nasadení, možno práve teraz dobre padne si oddýchnuť,“ dodala Juhászová.

Počas svojej učiteľskej praxe pôsobila 15 rokov aj na ZŠ P. Dobšinského, kde učila predmety slovenčinu, etiku i občiansku náuku. „Bola to práca s deťmi, ktorá ma veľmi zaujímala, ktorá bola snom od môjho detstva, byť učiteľkou a napĺňala som si detský sen až po dôchodok,“ hovorí a dodáva, že školstvo prináša každý deň niečo nové. „Nepoznáte v ňom stereotyp. Deti sú stále iné, prinášajú stále niečo nové a aj učivo treba podávať trochu inak. Podotkla, že pred rokmi bolo ešte povinné čítanie, teraz je odporúčané. „Doba pokročila a stará literatúra sa stáva ešte vzdialenejšou pre mladú generáciu. Prichádzajú nové formy učenia, a preto aj prenechávam priestor mladým učiteľom,“ podotkla.

Juhászová je poslankyňou rimavskosobotského mestského zastupiteľstva, kde pôsobí tri volebné obdobia. Dlhé roky pôsobí aj v Zbore pre občianske záležitosti. Tu sa plánuje realizovať aj naďalej. Práca v ZPOZe zahŕňa to svadobné obrady, uvítania detí, jubilantov i smútočné rozlúčky. Juhászová bola v mladosti úspešnou atlétkou. Dostala sa aj do reprezentácie ČSSR. Namierené to mala aj na olympiádu. Na dôchodku sa mieni vrátiť k aktívnejšiemu pohybu, posilňovať a kúpila si aj bicykel a chystá sa využívať cyklocestu R. Sobota – Poltár.

Bývalú úspešnú športovkyňu môžete poznať z rôznych obradov

Zdroj: vobraze.sk