Bývalú úspešnú športovkyňu môžete poznať z rôznych obradov

Erika Juhászová

Rodáčka z Rimavskej Soboty Erika Juhászová, rodená Kafková, patrila medzi najlepšie šprintérky svojej doby. Dostala sa aj do reprezentácie ČSSR. Namierené to mala aj na olympiádu. Dlhé roky pôsobí ako učiteľka a poznať ju môžete z rôznych svadobných či pohrebných obradov. Dlhé roky pôsobí ako učiteľka.

„V mojom prípade poslanie, učiteľky slovenského jazyka a literatúry, občianskej náuky a etickej výchovy. Možno povedať povolanie, po ktorom som túžila od môjho detstva. Sen z detstva sa mi splnil a ja som šťastná, že som mohla celý svoj aktívny život robiť to, čo ma nesmierne bavilo,“ povedala Juhászová (60) pre vobraze.sk. Na roky svojho detstva je patrične hrdá. Ide hlavne o to, keď zmysel svojho života našla v športe, v ľahkej atletike, ku ktorej ju doviedol jej učiteľ telesnej výchovy Vladimír Kobelovský.

Pod jeho vedením sa niekoľko rokov venovala šprintu – behu na 60 m, 150 m i štafetovému behu – 4 x 60 m. Tu sa jej podarilo získať niekoľko titulov majsterky kraja či Slovenska. Neskôr v dorasteneckej kategórii absolvovala niekoľko pretekov v rámci kraja, Slovenska i ČSSR. „Mojím najväčším úspechom bol titul majsterky ČSSR v hale v behu na 60 m v tejto kategórii,“ priblížila Juhászová, ktorá ho zabehla v čase 7, 77 elektronicky, čo bolo v tom čase vyrovnaným čsk. rekordom. „Titul ma o to viac tešil, že som naň natrénovala v skromných podmienkach nášho mesta a to na chodbách učňovskej školy,“ zdôraznila.

Erika Juhászová

V drese reprezentácie ČSSR

S jej osobným rekordom na 100 m bol čas 11,9 s. Mala štartovať v štafete na olympiáde v Moskve v roku 1980. „Avšak namáhavé tréningy mi priniesli zranenie a prišla som o príležitosť byť účastníčkou OH,“ zaspomínala. Naďalej sa potom ale venovala atletike. Behala niekoľko rokov 1. slovenskú ligu za BZVIL Ružomberok. Po maturite sa rozhodla ísť študovať na Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici, kde v drese Slávie PF BB absolvovala ešte niekoľko úspešných štartov.
„Mojím posledným víťazstvom v behu na 100 m boli akademické majstrovstvá Slovenska a titul majsterky SSR,“ skonštatovala.

Erika Juhászová
Erika Juhászová je držiteľkou viacerých cenných kovov. Jej najväčším úspechom bol titul majsterky ČSSR v hale v behu na 60 m v kategórii staršia dorastenkyňa

Šprintérka sa dala na dráhu učiteľky

Po ukončení štúdia na vysokej škole sa vybrala na dráhu učiteľky. Svoje prvé pedagogické skúsenosti získala na Základnej škole v Jesenskom ako učiteľka 1. stupňa. „Po roku som dostala miesto učiteľky na ZŠ P. Dobšinského v Rimavskej Sobote, kde som opäť pre nedostatok miesta začínala na 1. stupni. Po piatich rokoch som sa dostala na 2. stupeň a začala som vyučovať svoje vyštudované predmety. Na tejto škole som pôsobila krásnych 15 rokov, tu som v sebe našla aj svoj vzťah k umeleckému prednesu. Spolu so žiakmi sme pripravovali každoročne akadémie pri rôznych príležitostiach, kde som sa zhostila i moderovania,“ hovorí Erika Juhászová.

V súčasnosti pôsobí ako stredoškolská učiteľka slovenského jazyka a literatúry na Obchodnej akadémii v Rimavskej Sobote, kde dovršuje 36. rok svojej pedagogickej činnosti.

Najprv svadby, neskôr aj rozlúčky

Jedna takáto udalosť jej priniesla aj ponuku účinkovať v Zbore pre občianske záležitosti v Rimavskej Sobote. „Čo ma i napriek dvom mojim malým dievčatám, veľmi potešilo. Od tých čias, presne neviem, asi okolo 28 rokov, som s láskou venovala niekoľko veršov na svadbách či pri uvítaní našich najmladších občiankov, či vzdaní úcty našim jubilujúcim občanom a všetkých možných akciách odohrávajúcich sa v obradnej sieni nášho mesta,“ hovorí Juhászová. Má dve vysokoškolsky vzdelané dcéry. Mladšia z nich sa vlani vydala.

Erika Juhászová a Štefan Baláž
Predseda oblastného výboru SZPB Štefan Baláž a Erika Juhászová pri pamätníku Červenej armády

Je členkou miestnej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov a každý rok je aj účastníčkou pietnych aktov pri Pamätníku padlých vojakov. Ako smútočná rečníčka odprevádza s pozostalými zosnulých. „Práca v ZPOZ ma napĺňa i napriek tomu, že je náročná jednak na realizáciu a jednak na prípravu smútočných rozlúčok.“

Miesto v politike prenecháva mladším

Počas svojho života sa angažovala aj v politike. Bola členkou strany Smer – SD. Svoje 21-ročné členstvo ukončila v závere roka 2020. V súčasnosti pôsobí ako nezaradená poslankyňa v mestskom zastupiteľstve. Poslankyňou je druhé volebné obdobie. „Vzhľadom na môj vek sa už nemienim angažovať v komunálnej politike, a tak strana SMER- SD bola mojou jedinou politickou stranou a teraz už prenechávam svoje miesto mladším ambicióznym ľuďom, ktorým bude tak záležať na našom meste, ako záleží mne,“ povedala Erika Juhászová.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archiv Erika Juhaszova, vobraze.sk