V rimavskosobotskom cintoríne obnovujú plot pri bráne a opílili vysoké stromy

Rimavskosobotský cintorín pripravujú na blížiace sa sviatky. Od hlavnej cesty na Cintorínskej ulici postavili minulý týždeň nový plot. Umiestnený je za stromami. Odpílené boli aj konáre v korunách vysokých topoľov. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil poverený riaditeľ Technických služieb mesta Attila Šimko, betónový plot napravo od vstupnej brány dorobili minulý týždeň a v cintoríne priebežne prebiehajú každoročné upratovacie práce. 

Nové oplotenie podľa Šimka má neskôr pokračovať popri ceste až k časti židovského cintorína. „Bude krajší, ako ten pôvodný. V tejto prvej časti sme ho preložili za stromy, ktorých korene vytlačili pôvodný plot, preto sme ho menili. V druhej časti sú lipy, symbol Slovenska, tie nebudeme píliť. Majú okolo 80 a možno aj 100 rokov,“ doplnil poverený riaditeľ. Spomenul, že topole boli odpílené ako aj gaštany nad cestou do cintorína, z ktorých opadávali suché konáre. „Vtedy TSM za to zožali kritiku. Pozriete ich teraz. Zazeleňali sa, sú pekné a určite bezpečnejšie,“ dodal Attila Šimko. 

Upravené majú byť aj vojenské hroby. Od minulého roka pracovníci TSM priebežne dopĺňali plastové zberné nádoby, ktoré vymieňali za staré drôtené koše. Pri Dome smútku vlani rozšírili nové urnové miesta. Ako Šimko priblížil, záujem o ne je dostatočný a niektorí ľudia si miesta kupujú aj do budúcna. Rimavskosobotský cintorín má okolo 7 400 hrobových miest a cintorín v Tomašovej okolo 300.

Budúci týždeň v stredu 1. novembra je Sviatok všetkých svätých. Na tento sviatok sa viaže aj Pamiatka zosnulých, Dušičky, ktorá je 2. novembra. Na cintoríne už zaznamenali zvýšený pohyb verejnosti, ktorí chodia spomínať na svojich blízkych, pripravujú a zároveň zdobia hroby. 

Počas samotných sviatkov bude ako po minulé roky kontrolovaný vstup na hlavnej bráne v R. Sobote, aby tam nechodili autá. Pod kontrolou to bude mať mestská polícia.

Zdroj: vobraze.sk