Roky plynú, námestie pred poštou v R. Sobote nedostalo názov

Námestie v Rimavskej Sobote, ktorého rekonštrukciu dokončili v roku 2018, stále nenesie pomenovanie. Otázkou pomenovania plochy pred pobočkou Slovenskej pošty sa zaoberali poslanci mestského zastupiteľstva v minulom volebnom období. K dohode nedošlo a zámer bol stiahnutý z rokovania. Vedenie mesta tento návrh zatiaľ opakovane nepredložilo. Niektorí poslanci sa však vyjadrili, že by bolo dobre sa k tomu vrátiť a dohodnúť sa na pomenovaní námestia. V súčasnosti samospráva tiež zisťuje, aký názov dvoch ulíc na IBV Sobôtka III by ľudia navrhovali.

Poslanec mestského zastupiteľstva Tomáš Sliva nemá informácie, že by sa ďalej pracovalo na pomenovaní tohto spomínaného námestia. V minulosti, keď aj on bol poslancom, tak k dohode nedošlo a námestie zostalo bez mena. „Nie je to dobré, mali by sme sa k tomu vrátiť, sadnúť si k tomu a dohodnúť sa,“ povedal pre vobraze.sk Tomáš Sliva.

„Keď sa to nechá na tisíc ľudí, tak bude 700 názorov a vybrať jeden znamená, že ostatní sa urazia,“ vyjadril sa poslanec Pavol Zvara. Aký by bol najvhodnejší spôsob na vybratie mena námestia, v takomto prípade nevie. „Možno nejakí historici by mali dať k tomu stanovisko. Je to dosť chúlostivá otázka, ale určite by si zaslúžilo mať svoj názov, možno aby za tým stála nejaká osobnosť,“ dodal s tým, že záležitosť v dvojjazyčných lokalitách považuje za chúlostivú otázku, ktorá by sa mala riešiť rozumne a s citom.

Ivan Hazucha je poslancom rimavskosobotského MsZ už niekoľko rokov. V súčasnosti je zároveň poslancom Národnej rady SR. „Vo väčšine sa v minulom volebnom období názor prikláňal k tomu, aby bol názov neutrálny, napríklad Poštové námestie,“ spomenul a dodal, že k zhode aj tak nedošlo a vec bola stiahnutá z rokovania. Pripomenul, že ako Matica slovenská vtedy odovzdali veľa podpisov, aby námestie nieslo názov po Ľudovítovi Štúrovi. „Stále si myslím, že možnosť, Námestie Ľ. Štúra by bola vhodná. Myslím si, že také námestie by malo byť v každom meste,“ dodal.

Snaha pomenovať námestie tu bola po jeho dokončení v roku 2018. O jeho názve mohli rozhodovať občania mesta formou ankety, vymenovaná bola aj názvoslovná komisia. Medzi návrhmi bolo napríklad Rimavské námestie, Malohontské námestie, Poštové námestie, Námestie Budúcnosti, Námestie Istvána Ferenczyho, ako aj Námestie Ľudovíta Štúra. Názvoslovná komisia, ktorú vtedy vymenoval primátor Jozef Šimko, navrhla schváliť názov Poštové námestie.

Zdroj: vobraze.sk