Rimavskosobotská samospráva kúpila autobus, slúžiť má športovcom i organizáciám

Rimavskosobotská samospráva kúpila jazdený autobus od Slovenskej autobusovej dopravy Lučenec v hodnote 18 tisíc eur bez DPH. V správe ho majú Technické služby mesta, kde aj parkuje. Ako pre vobraze.sk priblížil poverený riaditeľ Technických služieb mesta Attila Šimko, autobus nahradil starú Karosu, ktorá už neprešla cez STK. „Bol to tiež prekúpený autobus a slúžil nám vyše päť rokov. Mal nabehaných už približne 250 tisíc kilometrov,“ povedal. 

Podľa jeho slov autobus značky Iveco bol vyrobený v roku 2009 a rozhodli sa pre jeho kúpu aj kvôli tomu, že je v dobrom stave. „Sused na ňom chodieval. Hovoril, že to bol dobrý autobus, len ho odstavili po tom, ako prišiel covid a už ho potom nepoužívali. Pochádzal inak z Prahy, kde ho využívala vojenská kapela. Iba oni sa na ňom vozili za čas a potom ho prekúpila SAD Lučenec a jazdili na ňom diaľkové linky,“ priblížil históriu autobusu.

Kým sa dostal opäť do prevádzky, museli na ňom vychytať niekoľko „múch“ a bol párkrát aj v oprave. „Bol tam problém so servom, menili alternátor a neskôr robili aj ABS. Inak je autobus zachovalý a nemalo by sa už veľmi čo kaziť,“ priblížil Šimko a dodal, že zo skúseností už bol autobus aj na dlhej ceste s mažoretkami v Chorvátsku a vydržal. 

Motoricky je podľa neho vo veľmi dobrom stave, prevodovka je tiež dobrá a spojka bola podľa Šimka už menená. „Najazdených má okolo 980 tisíc kilometrov, čo je pre takýto autobus primerané a môže najazdiť aj dva milióny kilometrov. Dúfam, že už nebudú problémy,“ povedal a dodal, že v tomto autobuse je už oveľa viac elektroniky, ako bolo v starom. „Tu je to už ako v moderných autách,“ podotkol. 

Mesto v súčasnosti tak opäť využíva dva autobusy. Podľa Attilu Šimka však ani tie niekedy nestačia požiadavkam futbalistov či hokejistov a  optimum by boli niekedy po víkendoch aj tri autobusy. „Máme veľa mužstiev, dospelí, aj niekoľko mládežníckych,“ povedal a dodal, že že slúžiť bude aj organizáciám na objednávku.

Zdroj: vobraze.sk