Poslanci odpredali mestskú chatu na Kurinci do súkromných rúk

Rimavskosobotskí poslanci na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili odpredaj chaty na Kurinci. Nevyužívaná chata v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda má byť odpredaná na základe verejnej obchodnej súťaže, ktorú samospráva vyhlásila v júni. Novým vlastníkom sa stanú manželia Széplakyovci, ktorí boli jediným záujemcom o odkúpenie tejto chaty. Ako odznelo na rokovaní mestského zastupiteľstva, manželia prišli s navýšením odhadovanej ceny o 10 percent a avizujú, že v chate preinvestujú ďalšie financie k jej obnove. Poschodová chata s priľahlým pozemkom im bola odklepnutá za približne 86 tisíc eur. So zámerom súhlasilo 14 poslancov, jeden sa zdržal a jeden bol proti. 

Hlasovaniu predchádzala približne hodinová diskusia s výmenou názorov poslancov a primátora. Podľa poslanca Františka Auxta chata na Kurinci svojou funkčnosťou v súčasnosti nie je vhodná z hľadiska biznisu na jej efektívne využívanie a je skôr záťažou pre mesto. Do chaty nebolo roky investované a samospráva podľa primátora Jozefa Šimka nemá na to momentálne ani zdroje. Ako poznamenal, chatu bol pozrieť aj s so šéfom spoločnosti, ktorá robí kruhovú križovatku a keď videl, že jedna zo stien je prasknutá, tak stratil o ňu záujem.

Proti odpredaju bol poslanec Roman Vaľo, podľa ktorého by bolo lepšie chatu ponechať a s malou investíciou ju dať do poriadku. Ak je podľa neho len jedna ponuka a veľký tlak na jej odpredaj, tak to vníma ako nezodpovedný krok. Zdržal sa poslanec Štefan Tankó.

Na rokovaní vedúci ekonomického oddelenia Miroslav Bielak upozornil, že podielové dane budúci rok budú nižšie a samosprávy nebudú vedieť hospodáriť s týmito výdavkami, ako majú v súčasnosti a bude sa musieť škrtať. Mesto podľa Šimka vynaloží podľa rozpočtu na zimný štadión 590 tisíc eur, MŠK 150 tisíc eur, mestskú plaváreň 236 tisíc, iné športy 30 tis, inú kultúru 42 tisíc eur i na MsKs 515 tisíc eur. „Tieto financie na budúci rok nedokážeme pokryť na kultúru a šport. Je to nemysliteľné,“ povedal a dodal, že niektoré mestá uvažujú, že športoviská uzavrú. „Preto hovorím, že neviem, odkiaľ nájdeme 150 tisíc eur na rekonštrukciu chaty,“ dodal.

rhdr

Zdroj: vobraze.sk