Počas Dní mesta v Revúcej ocenili úspešných športovcov, študentov, učiteľov, osobnosti i kolektívy. Čestným občanom sa stal Ladislav Lipták

foto moderátorov podujatia z oceňovania osobností a kolektívov v Revúcej: Rolinec 2024

V Revúcej včera ocenili viacero úspešných športovcov, študentov, učiteľov, osobnosti mesta a udelili aj Čestné občianstvo. O ocenených podľa nominácií rozhodovali revúcki poslanci, ktorí chceli verejne vyzdvihnúť mimoriadne výkony či dlhodobé úsilie jednotlivcov aj kolektívov v Revúcej. Udelených bolo aj niekoľko Cien primátora mesta Júliusa Buchtu. Oceňovanie prebiehalo v priestoroch Domu kultúry vo viacerých kategóriách. Oslavy Dní mesta pokračujú dnes a zajtra v centre Revúcej. Ich súčasťou je kultúrny program, otvorenie zážitkového múzea Littera, ktoré vzniklo v budove bývalého Prvého slovenského literárneho gymnázia.

Pečať Prvého slovenského gymnázia získali viacerí úspešní študenti a reprezentanti mesta Revúca. V kulturistike a fitnes Martin Poprocký, v biatlone Tomáš Sklenárik, Markus Sklenárik, či Tamara Molentová. Za verejnoprospešné kultúrne aktivity v meste Pečať Prvého slovenského gymnázia získal aj Ján Liam Bendo, ako aj majsterka Slovenska vo vrhu guľou v kategórii dorast Sofia Simanová.

Cenu Samuela Ormisa si odniesli traja pedagógovia. Za dlhoročnú obetavú prácu v školstve učiteľ Roman Haviar zo ZŠ Hviezdoslavova, za obetavú prácu v školstve a rozvoj vzdelanosti v meste Revúca riaditeľka ZŠ I. B. Zocha Eva Holéczy Vidová. Za celoživotnú obetavú pedagogickú prácu v materskej škole ocenili aj Máriu Mikušovú z MŠ Sládkovičova.

Cenu primátora mesta Revúca navrhol a udelil tento rok Július Buchta šiestim osobnostiam. Za dlhoročnú obetavú prácu pre revúcku nemocnicu primárke interného oddelenia NsP Márii Volekovej. Ocenená bola aj rodáčka z Revúcej, Patrícia Wollingerová, úspešná reprezentantka v hádzanej. Už sedemnásty rok pôsobí v Iuvente Michalovce a postupne sa prepracovala do reprezentácie, kde odohrala množstvo medzištátnych zápasov.

Cenu primátora mesta Júliusa Buchtu za dosiahnuté úspechy na poste riaditeľky revúckej nemocnice získala Janete Hrbálová. Charakterizovali ju ako výnimočnú ženu s veľkým srdcom. Na pozíciu riaditeľky nastúpila v roku 2019, kedy nemocnica bojovala za svoju udržateľnosť. „Aj napriek všetkých úskaliam a prekážkam sa jej podarilo tento stav zvládnuť a zastabilizovať revúcku nemocnicu tak, aby boli zachované všetky jej základné oddelenia a zabezpečená dostupná kvalitná zdravotná starostlivosť,“ odznelo naoceňovní, žiaľ, v jej neprítomnosti pre zdravotné dôvody.

Cenu primátora udelili aj futbalistovi i trénerovi Igorovi Schmiedlovi, za dlhoročnú prácu v Mestskom futbalovom klube Revúca. Najväčším jeho úspechom bol postup do semifinále Slovenského pohára v roku 1995. Na sklonku futbalovej kariéry sa vrátil do Revúcej, kde odohral ešte štyri roky za MFK Revúca a pomohol Revúčanom postúpiť do III. ligy.

Cenu primátora mesta dostala aj úspešná revúcka podnikateľka rodinnej firmy so zmrzlinou. Eva Metohajrová sa o firmu stará už takmer polstoročie, v podnikaní zotrvala aj po smrti jej manžela, ktorý si svoje remeslo priniesol z rodnej Macedónie. Viedla k tomu aj svojich synov a postupne na nich preniesla zodpovednosť, hoci už s nárokom na dôchodok, zostáva legendárnou postavou Revúcej.

Do bohatej zbierky významných medailí pribudlo včera aj ocenenie primátora pre biatlonistku Emu Kapustovú. Úspešne debutovala vo Svetovom pohári v biatlone. Základom jej výkonnosti je strelecká úspešnosť 94 percent vo vrcholových súťažiach. Ako odznelo na oceňovaní, nik na Slovensku ešte nenastrieľal toľko štvor – položkových pretekov bez chyby. Ako pre vobraze.sk uviedla riaditeľka MsKS v Revúcej Karin Kiliková, odovzdávania sa Ema Kapustová a Tomáš Sklenárik nezúčastnili pre športové povinnosti v zahraničí.

Ocenenie Čestný občan mesta Revúca získal Ladislav Lipták, a to za prínos v oblasti športu. Udeľovania sa tiež nezúčastnil, je odcestovaný na majstrovstvách Európy vo futbale. Svojich priaznivcov ale pozdravil prostredníctvom video odkazu.

Plaketu mesta Revúca dostali členovia Filmového klubu Revúčan za tvorivú, umeleckú, dokumentačnú a publicistickú činnosť v rokoch 1970 až 1990. Druhým kolektívom bol ZPOZ Revúca, za zabezpečovanie a organizovanie občianskych obradov na vysokej profesionálnej úrovni.

Najvyššie ocenenie, Zlatý Quirin mesta Revúca, bolo udelené Tatiane Krškovej, za dlhoročnú prácu v ZPOZe. Je smútočnou rečníčkou, recitátorkou, sobášiacou a dlhoročnou členkou Zboru pre občianske záležitosti v Revúcej. V roku 2014 bola zvolená za predsedníčku združenia ZPOZ v Revúcej a v ZPOZe odvádza záslužnú prácu, keď dôstojne, s láskou a profesionalitou účinkuje na slávnostných obradoch.

Zdroj: vobraze.sk, MsKS Revúca, foto: MsKS, Rolinec 2024