Na Dúžavskej ceste majú práčovňu už vyše desať rokov. Onedlho ju zrekonštruujú

Na Sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote sa chystajú rekonštruovať stredisko osobnej hygieny. Miestni obyvatelia si sem nosia vyprať prádlo. Majú tu toalety aj možnosť osprchovania sa. Zamestnané sú tu dve pracovníčky.  Ako pre vobraze.sk uviedla vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote Mária Turoňová, obyvatelia si sem nosia prádlo a využívajú služby podľa odsúhlaseného cenníka všeobecne záväzného nariadenia. Stredisko využíva približne 700 ľudí z viac ako tisícového sídliska s Rómami. Z niekoľkých činžiakov sú napojené na vodu či elektrinu len dva vchody. Zvyšní ľudia majú k dispozícii výtokový stojan s vodou.  

Stredisko funguje od roku 2006. Najbližší týždeň sa začne rekonštrukcia. Podľa Turoňovej získali z ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny na rozvoj sociálnych služieb sumu 20-tisíc eur. Zvyšok rekonštrukcie, v odhadovanej výške 17-tisíc eur, dofinancuje mesto. Rekonštrukcia sa týka rozvodov elektriny, ktorú robili už uplynulých dňoch. Teraz sa čaká na stavebné práce, výmenu dlažieb, kachličiek, sanity, samotných odpadov. Práce potrvajú zhruba mesiac. 

„Ludia si sem chodia vyprať hlavne prádlo. Nosia ho sem vo vreciach, vážia aj 10 – 15 kilogramov. Práčovňa je využívaná denne. Prádlo dostanú zvyčajne na druhý deň aj vysušené,“ povedala pre vobraze.sk Alžbeta Balogová, ktorá sa sem za prácou presťahovala z Rimavských Janoviec. Prácu má na sídlisku aj jej manžel, robí v poriadkovej službe. 

Pranie kilogramu prádla stojí 45 centov. Poplatok za sprchovanie je 80 centov. „Nie všetci ale služby využívajú, niektorí nechcú priniesť prádlo, pritom to nie je drahé,“ dodala Balogová, ktorá tu robí dva roky a vystriedala pracovníčku, ktorá podľa jej slov tam odpracovala asi 14 rokov. S prácou je spokojná. Ako však poznamenala, z piatich práčok majú funkčné tri, dve čo majú značky LG, tak sa kazia a už sa neoplatí ich opravovať. Práčky majú viacerých veľkostí, aby sa dalo lepšie potriediť prádlo. Namiesto pokazených práčok má podľa vedúcej odboru sociálnych vecí má pribudnúť aj jedna veľká profesionálna, priemyselná práčka. 

Zdroj: vobraze.sk

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“