Dobrovoľní hasiči z Hrachova si prevzali ocenenie. Rekordmanom v zásahoch je vojak Zachar

Róbert Zachar v popredí, starosta obce Hrachovo Ondrej Knechta (vpravo), predseda DHZ Tomáš Keder (vľavo)

K dobrovoľným hasičom z Hrachova s najväčším počtom zásahov patrí Róbert zachar. Bol pri požiari miestnej budovy, kde boli skôr ako profesionáli. Častokrát zasahoval aj pri fyzicky náročnejších a zdĺhavejších požiaroch lesov. Na svojom konte má 25 zásahov v novodobej histórii DHZ, čo v ich podmienkach predstavuje rekordný počet. Zastáva post veliteľa DHZ Hrachovo. Jeho členovia si minulý týždeň prevzali Cenu starostu obce za výnimočne záslužnú a obetavú zásahovú činnosť pri požiaroch, povodniach a iných zásahoch.

Róbert Zachar slúži v Ozbrojených silách SR. Ako veliteľ sa snaží byť všade. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil, pre túto činnosť ho „zapaľujú“ jeho schopnosti aj partia ľudí. „A hlavne to zadosťučinenie, keď vidíme, že za nami niečo zostane, že pomôžeme,“ povedal a dodal, že nie je však všetko byť na zásahu. „Ja si to dávam za povinnosť. Nevadí však, keď všetci neprídu, keď nemôžu, lebo aj starostlivosť o techniku je veľmi dôležitá. Darmo budeme mať hasičské auto s nefunkčnou striekačkou, za to patrí vďaka tým ľuďom, ktorí sa na tom podieľajú,“ povedal Róbert Zachar. Každý požiar je podľa neho špecifický. Pri záchrane ľudského života nebol. „Chvalabohu zatiaľ nie,“ podotkol. Zachar ako vysokohorský turista vystúpil aj na Mont Blanc.

DHZ Hrachovo funguje v obci od roku 1896. Jeho predsedom je aktuálne Tomáš Keder. Podľa neho dobrovoľní hasiči patrili dlhodobo medzi najlepších v okrese Rimavská Sobota. Na prelome milénia ale ich činnosť upadla. „Starší skončili a mladšia generácia nebola. Až v roku 2015 sme sa obyvatelia v strednom veku dohodli, že to oživíme. Zapojili sme aj mladších a pomáhali nám aj starší. Odvtedy fungujeme a aktuálne máme 52 členov, čo na 800 obyvateľov obce predstavuje pekné číslo,“ priblížil pre vobraze.sk predseda DHZ Tomáš Keder, ktorý pracuje na Okresnom úrade v R. Sobote.


Od roku 2017 zasahovali hrachovskí dobrovoľní hasiči 33-krát, z toho 27-krát na základe výzvy Krajského operačného riaditeľstva Banská Bystrica. Šesťkrát boli oslovení starostom obce alebo občanmi Hrachova.
 
Dobrovoľníci pracujú radi aj s deťmi. Podľa Kedera sa s nimi postúpili až na celoslovenskú súťaž, kde reprezentovali Banskobystrický kraj. Dorastenci z Hrachova skončili na druhom mieste medzi DHZ v kraji. Mnohí z nich začínali ako deti v krúžku, neskôr ako dorastenci a dnes už naplno aktívne pracujú v zbore a pomáhajú s prípravou mladších kamarátov. Ako Keder priblížil, majú štyri družstvá, mužov aj ženy a aj dva detské družstvá. Keder už pri zásahoch aktívny nie je. Ocenil však prácu všetkých, ktorí sú k dispozícii pri zásahoch, pracujú s deťmi alebo organizujú zábavy.

V Hrachove DHZ organizuje spomienkovú pohárovú súťaž za zosnulých členov a pohárovú súťaž pre deti Hrachovský plameň. Taktiež organizuje rôzne brigády a mnohé obecné aktivity, ako napríklad zábavy, stretnutia s Mikulášom, ukážky pri oslavách, akcie pre deti, oslavy sv. Floriána a podobne.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Čajko