Dni mesta Hnúšťa sa vydarili podľa očakávania + foto a video

Kultúrny program pre deti aj dospelých, ukážky záchranných zložiek, atrakcie pred mestským úradom, jarmok či stretnutie veteránov patrili medzi podujatia, ktoré boli súčasťou tohtoročných osláv Dní mesta Hnúšťa. Išlo o pripomienku na 690. výročie prvej písomnej zmienky o meste. Zástupcovia samosprávy si tradične uctili aj pamiatku rodáka Jána Francisciho-Rimavského, ktorému pri pomníku položili vence. Organizátori mali obavy z predpovedí počasia, to však do prevažnej väčšiny podujatí výraznejšie nezasiahlo. Sobotným vyvrcholením programu boli koncerty na amfiteátri, začínali s miernym dažďom, ale keď sa počasie zlepšilo, tak si ľudia našli cestu za hudbou i bubnovou show do amfiteátra. 

Hity Adama Ďuricu ako napríklad Neľutujem, Mandolína, či Zatancuj si so mnou si s ním prišlo zaspievať najviac divákov. Príjemným spestrením a poklonou voči Karolovi Duchoňovi bola skladba Mám ťa rád. 

Atmosféru 28. ročníka Dní mesta predtým na amfiteátri rozbúchala energická svetelno-bubnová show v podaní členov zoskupenia Batida. Zahrali si aj priamo medzi divákmi pod pódiom a priniesli im radosť do života. Vystúpili aj súrodenci Júlia a Peter Hečkovci, ktorí boli v 80. rokoch kultovým speváckym duom. 

„Myslím si, že všetko, od každej jednej akcie vyšlo tak, že sa oslavy vydarili. Rozprával som sa aj so zamestnancami úradu. Všetky akcie vyšli bez problémov,“ povedal pre vobraze.sk primátor mesta Martin Pliešovský. „Bolo vidieť spolupatričnosť, spoluprácu všetkých zložiek. Súčinnosť pracovníkov mestského úradu, organizácií v meste, školy, škôlky. Bolo to na vysokej úrovni a takto by som si to prial, aby to bolo aj inokedy, nie iba vo sviatočné dni a aj po budúce roky. Pritiahlo to ľudí a myslím si, že to bol jeden z najlepších ročníkov osláv Dní mesta,“ zhodnotil Pliešovský, ktorý vyslovil poďakovanie všetkým organizátorom a aj zúčastneným.

Čestné občianstvo mesta Hnúšťa udelili profesorovi Moncoľovi. Cenu primátora mesta si prebrala riaditeľka Cikraiová + foto

Poznamenal, že napriek niektorým skeptickým rečiam, týkajúcich sa zloženia programu bol prekvapením koncert Gizky Oňovej. Ten bol zameraný pre seniorov a vstup naň bol zadarmo. Konal sa v piatok pod strechou MsKS, v podvečerných hodinách. „Sála bola plná a bola asi aj tretina mladých ľudí a bavili sa. Vyzvala divákov prísť na javisko, bola to neskutočná atmosféra, ktorú som už dávno nevidel,“ hovorí Pliešovský a dodáva, že podobne tomu bolo aj vlani na koncerte Marcely Laiferovej a napokon prišla plná sála divákov. Otvorené boli brány aj muzeí – baníctva, socialistických kuriozít, stálej expozície hnúšťanského priemyslu. „Otvorili sme Bastu, tam bola sprístupnená výstava výšiviek a čipiek žien zo zväzu telesne postihnutých,“ priblížil Pliešovský. 

Súčasťou osláv bola prehliadka historickych vozidiel. Bolo približne 85 registrovaných posádok, ale celkovo prišlo aj viac účastníkov. Podujatie prišla podporiť aj dychová hudba.

Negatívne predpovede počasia podľa Pliešovského sa dotkli akurát jarmoku, kde bolo menej stánkarov, ako mali nahlásených. Prišlo ich asi pätnásť. K dispozícii boli však perníky, náradie pre kutilov, hračky, drevené výrobky, chýbalo občerstvenie. To však podľa Pliešovského bolo zabezpečené počas večerných koncertov na amfiteátri. 

Obľúbené Hnúšťankovo prilákalo vyše 700 detí, ktoré prišli so svojimi rodinnými príslušníkmi. Podľa organizátorov sa na podujatí zúčastnilo vyše dvetisíc ľudí. Išlo o piaty ročník. „Bolo to veľmi dobré, asi každým rokom to bolo takéto. Tento rok sme navyše objednali koníky a kolotoče,“ priblížila riaditeľka hnúšťanského Mestského kultúrneho strediska Diana Vojenčiaková.

Dobrovoľníci, ktorí toto podujatie pre deti organizujú, boli ocenení mestom a dostali ďakovný list. Koncerty boli podľa nej tiež úspešné, aj keď zo začiatku trochu pršalo, ale potom prestalo a nazbierali sa ľudia. „Myslím si, že boli veľmi spokojní, aj bubnová show priniesla niečo nové,“ hovorí Vojenčiaková a dodáva, že podľa očakávaní sa o dobrú zábavu postaral aj populárny spevák Adam Ďurica. 

Zdroj: vorbaze.sk, foto: Ján Čajko , mestohnusta.sk