Detský folklórny súbor Hájiček vedie učiteľka v materskej škole Vilhanová

Lenka Vilhanová z Rimavskej Soboty je učiteľkou v materskej škole a zároveň vedúcou detského folklórneho súboru Hájiček. Folklór bol jej vášňou odmalička. Dostala sa k nemu, keď navštevovala tretí ročník na základnej škole. Ľudovú kultúru mala v sebe zakorenenú aj po svojich rodičoch, ktorí pochádzajú z Horehronia. „Každý mi dookola hovoril, že viem spievať, vtedy ma to nejako zaujalo, a tak ma mamina zobrala do detského súboru Lieskovček v CVČ Relax a odvtedy som bola tam,“ uviedla pre vobraze.sk Lenka Vilhanová (33).

Neskôr sa stala členkou FS Háj, kde tancovala a spievala. S týmto folklórnym súborom sa predstavila na rôznych súťažiach a absolvovala množstvo zájazdov do zahraničia. „Odniesla som si pekné zážitky a priateľstvá na celý život,“ poznamenala.

Folklóru sa však nevzdala. Ešte kým pôsobila vo FS Háj, prišla v roku 2015 Andrea Haásová s nápadom, aby spoločne založili detský folklórny súbor (DFS) Hájiček. „Bolo to pre mňa niečo nové, no súhlasila som,“ spomína Vilhanová. Hlavnými manažérmi detského súboru, ktorý patrí pod Občianske združenie Háj, sú práve manželia Haásovci. Lenka Vilhanová zastáva v DFS Hájiček funkciu vedúcej a zároveň pedagogičky. Vedie dve skupiny detí. Tance pre deti vytvára ona sama, inšpiráciu nachádza v rôznych starých knihách či záznamoch, ktoré prispôsobí vlastnej predstave. „Je náročné trénovať deti, ale človek v tom vidí význam. Napríklad v minulom roku som im urobila choreografiu a vyhrali sme s ňou zlaté pásmo na regionálnom kole a potom aj na krajskom kole súťaže Zlatá strunka vo Veľkom Krtíši . To je taká odmena, že tá námaha stála za to,“ uviedla Lenka Vilhanová.

Za veľký úspech pokladá aj pozvanie na folklórny festival v Rejdovej, kde predviedli víťaznú choreografiu, na ktorú čerpali námety priamo z tohto kraja. Lenka pravidelne s detičkami navštevuje Klenovskú Rontouku, no vidieť ich môžete aj na Dňoch mesta v Rimavskej Sobote či v okolitých dedinkách. „Keď vidím, s akou radosťou deti tancujú to, čo som ich naučila, čo som im odovzdala, to je neopísateľný pocit, ktorý mi pomáha ako hnací motor a posúva ma vpred,“ priznala Lenka.

Desať rokov pracuje ako učiteľka v Materskej škole – Óvoda Rybárska v Rimavskej Sobote. Je absolventkou Strednej odbornej školy pedagogickej v Lučenci a neskôr aj vyššieho bakalárskeho vzdelanie na Univerzite Mateja Belu v Banskej Bystrici – odbor predškolská a elementárna pedagogika. Práca učiteľky bola jej jediná voľba. „Každý deň je iný, nikdy sa neopakuje, tie deti stále niečím novým človeka nadchnú. Preto si vždy poviem, že som tu správne,“ priblížila Lenka Vilhanová. Ako učiteľka vedie deti vždy tri roky a momentálne má tých najstarších, ktorí sa pripravujú na vstup do základnej školy. V materskej škole vedie ľudový krúžok, kde sa s deťmi snažia udržiavať rôzne tradície ako stavanie mája, vynášanie Moreny a podobne. „Som vďačná aj ochotným kolegyniam, ktoré sa ku mne rady pri organizácii týchto aktivít pridajú,“ doplnila.

Obľubuje rodinné výlety do prírody. Je matkou šesťročného syna, ktorého sa snaží viesť folklórnymi cestami. „Celkom sa chytá, tak dúfam, že v tom bude pokračovať,“ podotkla Lenka Vilhanová.

Zdroj: Dominika Husárová, foto: album L. Vilhanovej