Cenu mesta si v Hnúšti prevezme Zdechovanová, Bagačka, súbor ECHO a opatrovateľky

Mária Zdechovanová

V Hnúšti budú počas Dní mesta udeľovať Cenu mesta i Cenu primátora. Mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že Cenu mesta udelia Márii Zdechovanovej a Michalovi Bagačkovi. Rovnakú cenu si prevezmú zástupcovia kolektívov súboru moderného tanca ECHO a kolektív opatrovateliek mesta.

Cena primátora mesta bude udelená Ivanovi Mitákovi zo spoločnosti PUR-STAV za jeho celoživotný prínos v oblasti investičnej výstavby v meste. Podľa slov primátora Romana Lebedu si týmto ocenením chce uctiť jeho dlhoročnú prácu. Cenu primátora mesta získa aj OZ Horná Rimava.  Čestné občianstvo v Hnúšti neudeľovali.

Schválenie ocenenia Máriu Zdechovanovú potešilo. „Konečne si Hnúšťania všimli aj niekoho, čo je skôr narodený, a že aj v mojom veku sa snažím pre mesto robiť nie málo,“ povedala pre vobraze.sk Mária Zdechovanová (73), ktorá je predsedníčka Klubu dôchodcov, ktorý funguje v prístavbe Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti.

Ako priblížila, majú okolo 50 členov a veľmi veľa aktivít. „Stretávame sa dvakrát do týždňa. Chodievame do prírody, keď je pekne tak štvrtky a pondelky máme stretnutia v klube a rôzne aktivity týkajúce sa spevu, recitácie, krátkych scénok. Pracujeme so školami, škôlkami, Centrom voľného času, s kultúrou,“ hovorí Zdechovanová, ktorá je zároveň okresná podpredsedníčka pre kultúru v Rimavskej Sobote. „Dovolím si tvrdiť, že ani jeden klub také niečo nerobí,“ skonštatovala dôchodkyňa, ktorá navyše s kolegyňami založila aj skupinu a hrajú na netradičné nástroje.

Druhým oceneným je Michal Bagačka (59), bývalý riaditeľ Základnej školy Janka Francisciho Rimavského. V súčasnosti je poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja a bývalý poslenec NR SR či štátny tajomník ministerstva vnútra primátor mesta Hnúšťa. „Keď to navrhovali aj schvaľovali poslanci, tak som rád, že si na mňa spomenuli v rámci predchádzajúceho obdobia a prídem si ocenenie prebrať,“ povedal pre vobraze.sk Michal Bagačka. 

Primátor Roman Lebeda na mestskom zastupiteľstve avizoval, že ďakovný list dostane spoločnosť GENES za spoluprácu v oblasti cestovného ruchu a koordinátorky hlasovania za Žihadielko.

Dni mesta Hnúšťa sa budú konať 3. až 5. júna v centre mesta i na amfiteátri. Tam v piatok vystúpi už avizovaná kapela No Name i Elán Tribute. Ďalším ťahákom má byť v sobotu zoskupenie Rusín Čendeš Orchestra, ktoré vystúpilo v TV show Zem spieva. Odovzdávanie ocenení je naplánované na piatok popoludní pri pomníku rodáka Jána Francisci-Rimavského, ktorý sa narodil pred 200 rokmi. K príležitosti osláv a výročia ušili mladé krajčírky z tamojšej Strednej odbornej školy dobové uniformy, ktoré budú súčasťou udalosti. 

Zverejnili program na Dni mesta. Okrem No Name má vystúpiť Elán Tribute či Čendeš Orchestra. Lákadlom bude aj Hnúšťankovo pre deti

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ráchel Zajacová