Časti Rimavskej Soboty sú nasnímané už aj v unikátnom videu s 360 stupňovým pohľadom a vo vysokom rozlíšení. Pozrieť si ho môžete v pohodlí domova, avšak novým a interatktívnym spôsobom. Divák sa v nich môže pohybovať a otáčať za pomoci myši a webového prehliadača, takže v danom momente mu cez ultraširoký uhol záberu už naozaj nič neunikne.
„Ide o spojenie cezhraničných lokalít z Banskobystrického kraja a Borsod-Abauj-Zemplen župy. Bezprostredným cieľom projektu je vybudovať partnerstvo. Videá sú s titulkami,” priblížil pre vobraze.sk Gál z Občianskeho združenia Roviga, ktoré je hlavným partnerom projektu. Ako avizuje, zatiaľ majú natočených pár videí na svojom mediálnom youtube kanáli. Cieľom projektu pod názvom ,,Ostaň doma a poobzeraj sa u susedov-Maradj otthon és nézz szét a szomszédoknál,, financovaného z eurofondov bude celkom 16 spoločných vysielaní v rozsahu po 20 minút, v dvojjazyčnom prevedení.
Okrem pár videí z Rimavskej Soboty majú takto zaznamenaný aj Lučenec, Šomošku či Širkovce. Podľa Gála sa však zameriavajú na lokality, ktoré nie sú až tak známe širokej verejnosti. „Očakávame, že projekt zvýši cestovný ruch v pohraničných oblastiach a zvýši počet divákov, ktorí oceňujú prepojenie rôznych umení. Prostredníctvom tejto inovatívnej iniciatívy chceme všetkým divákom poskytnúť trvalý zážitok a vzbudiť ich záujem o prezentované miesta,” hovorí Gál, ktorý je v Rimavskej Sobote známy aj ako bývalý riaditeľ televízie GTV. „Ako prví sme tu robili prenosy z rokovaní mestského zastupiteľstva,” poznamenal Gál, ktorý sa venoval spravodajstvu ešte asi pred 20-timi rokmi. Prostredníctvom OZ Roviga majú však za sebou aj viacero podobných projektov, no ešte pomocou bežných kamier. „Robili sme Potulky Novohradom a Gemerom. Máme aj niekoľko filmov, ktoré podporil Banskobystrický samosprávny kraj.
Podľa jeho slov aj takto chcú prezentovať nové lokality a hodnoty, a tým zvýšiť atraktivitu, návštevnosť, cestovný ruch a ekonomickú prosperitu oblasti. „Snáď to pritiahne do regiónu ďalšie zdroje a investície, a pomôže vytvoriť nové pracovné miesta,” uzavrel.
Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou a Európským fondom regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Podporený bol sumou zhruba 57-tisíc eur. Veďlajším partnerom je VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Ház (Miskolc, Magyarország).
Zdroj: vobraze.sk