Na ceste I. triedy je niekoľko noviniek, súvisia so zvýšením bezpečnosti

Na ceste I/16 v okresoch Rimavská Sobote a Lučenec pribúdajú nové, viditeľnejšie-reflexné dopravné značenia. Pred viacerými obcami sú nastriekané už aj nové vodorovné značky, ktoré upozorňujú na 50tku. Jedna z nich je už aj pri Rimavskej Sobote, Pincinej či obci Figa. Postupne pribúdajú aj inde na ceste I. triedy. Ako pre vobraze.sk priblížil Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest, ide o súčasť projektu pod názvom „Zvýšenie pasívnej bezpečnosti“, ktorý je financovaný z fondov EÚ.

V celom území Banskobystrického kraja ide o cestu od Zvolena po Tornaľu. „Vodorovné dopravné značenie sa realizuje plastom, pri niektorých značkách aj s akustickým efektom, čo tiež prispeje k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky,“ informoval Guzi.

Novinkou medzi okresmi R. Sobota a Lučenec sú aj vyvýšené odbáčacie ostrovčeky na križovatke pri Nových Honoch či zvýraznený priechod pre chodcov pri autobusovej zastávke.

Aktuálne menia už pár dní značenia v Rimavskej Sobote. „Jeho realizácia prebieha od septembra 2020 a ukončená má byť v septembri 2022,“ priblížil Guzi. Podľa jeho slov postupne dochádza k výmene zvislého dopravného značenia, obnove vodorovného dopravného značenia, cestných zádržných systémov (zvodidiel) a inštalácii ďalších bezpečnostných prvkov na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky. Ide tak o celú dĺžku uvedenej cesty, okrem úsekov v dotyku so stavbou rýchlostnej cesty R2 a úseku Rakytník – Figa, kde je plánovaná rekonštrukcia.

Zdroj: vobraze.sk