
Opätovné otvorenie múzea
V sobotu 8. marca sa po zimnej prestávke opäť otvorili brány Banského múzea Hnúšťa, nachádzajúceho sa v lokalite Hnúšťa-Mútnik – Skálie, v areáli bývalých Slovenských magnezitových závodov Hačava. Dnes tento priestor spravuje spoločnosť Gemerská nerudná spoločnosť (GENES).
Expozícia múzea je tvorená zo súkromnej zbierky a predmetov od rôznych darcov. Nejde o rozmermi impozantné múzeum, ale výklad prevádzkovateľa Romana Lebedu a bývalého baníka Štefana Petruša sľubujú jedinečný zážitok pre malých aj veľkých návštevníkov.


Pred vstupom do múzea si môžete vlastnoručne vyraziť pamätnú mincu. Následne, v útulne upravených priestoroch zhliadnete dokumentárny film o histórii baníctva v regióne, expozíciu minerálov, pyritu známeho tiež ako mačacie zlato, banských lanových dráh a historických baníckych artefaktov. Prehliadka pokračuje v podzemí aktívnej bane, kde si vychutnáte atmosféru priestorov, cez ktoré sa baníci presúvajú do miesta ťažby. Návštevníkom tma, nasadené prilby so svetlami a obuté gumáky dotvárajú autentický zážitok. Prehliadka bane je vhodná pre deti od 5 rokov, ktoré si môžu odniesť vlastný nález minerálu. Malých prieskumníkov nadchne aj možnosť ryžovania zlata, ak budú mať šťastie, vyryžujú si zlatý nuget.


Objavenie magnezitu v Hačave
História magnezitového priemyslu v tejto oblasti siaha na prelom 19. a 20. storočia. K objaveniu magnezitu došlo náhodou v roku 1871, keď robotníci stavebnej firmy narazili na „neznámy kameň“ pri budovaní železničnej trate Tisovec – Jesenské. Po potvrdení odborníkmi sa začalo systematické vyhľadávanie tejto suroviny v povodí riek Rimava a Muráň.
Na začiatku 20. storočia sa intenzívne ťažilo aj ložisko Mútnik, kde vznikol závod na pálenie magnezitu a výrobu žiaruvzdorných stavív. Vzhľadom na vtedajšie technologické obmedzenia sa produkcia neskôr presunula do Lovinobane.
Povojnový vývoj a súčasnosť
Po roku 1945 prevzal ložisko Fond národnej obnovy a jeho správcom sa stal Ing. Rástocký. Ťažba pokračovala až do marca 1948, keď bolo ložisko a závod znárodnené a priradené pod rudné bane a huty na farebné kovy. Následne tu pôsobila spoločnosť Slovtalk a neskôr Rudné bane Talcum Hnúšťa. Po roku 1990 spravovala ložisko akciová spoločnosť Talcum-Magnezit Hnúšťa a od roku 1999 tu pôsobí Gemerská nerudná spoločnosť, a. s.

Viac podrobností vám prezrádzať nebudeme. Ak budete mať cestu okolo, neváhajte a navštívte Banské múzeum v Hnúšti. Okrem fascinujúceho pohľadu do histórie si odnesiete aj nevšedné zážitky priamo z priestorov bane.
G A L É R I A





















Zoznam použitej literatúry:
SNA, Slovenský banský archív
Gemerská nerudná spoločnosť, a. s., (oficiálna stránka spoločnosti – www.genes-as.com )
Banské múzeum Hnúšťa