Z reštaurácie v Tisovci sledovali medveďa

V blízkosti centra mesta Tisovec videli krátko popoludní medveďa. Prechádzal sa pri záhradách rodinných domov, neďaleko centra mesta. Ľudia ho sledovali z reštaurácie, natočili ho na video. Ako pre vobraze.sk priblížil autor videa Karol Kubíni, bolo to v utorok po jednej hodine. „Keď som prišiel do reštaurácie na obed, ľudia ho už sledovali. Išiel až od záhrad. Vyšiel do kopca a odišiel. Bolo to pri ulici pod Hradovou,“ priblížil Kubíni, ktorý je konateľom spoločnosti Mestské lesy Tisovec a zároveň poslancom mestského zastupiteľstva. Podľa jeho slov nie je výnimočné vidieť pri Tisovci medveďa podvečer, ale tento sa však odvážil prísť takmer na pravé poludnie.

Podľa odhadov išlo o mladého medveďa, možno dvoj – trojročného. Hľadal potravu a nie je vylúčené, že sa ešte objaví. „Išlo o to, aby to ľudia vedeli, lebo to bolo na mieste, kde ľudia nielen bývajú, ale je to frekventované miesto a chodia sa tam prechádzať aj psíčkari. Zatiaľ bol nad záhradami, ale nikto nemôže vylúčiť, že sa objaví aj na ceste či pri kupách. Preto sme na to upovedomili ľudí,“ podotkol Kubíni. Ako skonštatoval, medveď sa nebojí ľudí, stále je to však šelma a má nepredvídané správanie. „Ako lesník môžem povedať, že situácia nie je veľmi pozitívna. Ľudia sú z toho znepokojení, lebo sa to pravidelne opakuje a medvede sa približujú. Problémy už boli aj v ďalších mestských častiach.“

Ak medvedica vychová mladé v blízkosti ľudských obydlí, tak podľa Kubíniho je jednoznačný predpoklad, že budú naučené žiť v tom prostredí a nebudú mať strach. „Relevantne by preto mali byť napočítané stavy a potom musí byť aj primeraná redukcia. Zamykať kontajnery nie je riešenie,“ uzavrel.

Zdroj: vobraze.sk, video: Karol Kubíni