R. Sobotu navštívil tajomník ruského veľvyslanectva na Slovensku

Rimavskú Sobotu navštívil tajomník ruského veľvyslanectva na Slovensku Sergej Nikitin. Zúčastnil sa dnešného kladenia vencov pri pamätníku Červenej armády, išlo o 77. výročie oslobodenia mesta. Ako poznamenal, v Rimavskej Sobote pri pamätníku bol prvýkrát. „Dnes pri tomto pomníku sme prejavili úctu všetkým padlým hrdinom, aj účastníkom Červenej armády, aj účastníkom Slovenského národného povstania,“ povedal Sergej Nikitin a vyslovil želanie, aby mladá generácia chránila tieto hodnoty a nezabúdala, aká je vysoká cena našej slobody.

Okrem jeho návštevy boli odovzdané dva vyznamenania

Návrhy na vyznamenania podal Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Udelené boli za prácu a rozvoj protifašistických tradícii. Medailu 3. stupňa získala Mária Sobeková z organizácie Júliusa Boľfíka a to k životnému jubileu. „Ďakujeme za tú prácu, ktorú odvádzaš pre zväz,“ povedal Štefan Baláž, predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Druhým oceneným bol Jozef Pupala, prebral si najvyššie ocennenie 1. stupňa M. R. Štefánika. „Za tú robotu, čo odvádzaš, ti táto medaila ozaj patrí,“ skonštatoval Baláž.

Kladenie vemcov pri pamätníku Červenej armády
zľava Jozef Pupala, Mária Sobeková a Štefan Baláž, ktorý odovzdával vyznamenania


„Je to pre mňa pocta dostať najvyššie vyznamenanie M. R. Štefánika. Myslím si, že to nie je ocenenie len mňa, ale celej základnej organizácie armádneho generála Ľ. Svobodu. Ďakujem všetkým členom, ktorí ma podporili v tejto našej práci,“ vyjadril sa pre vobraze.sk Jozef Pupala, ktorý dostal aj vyznamenanie ministra obrany Ruskej federácie. „Bolo to z rozkazu. Medailu za zásluhy som od tajomníka dostal pri obede s primátorom,“ dodal.

Podľa Pupalu boli položiť veniec aj pri pamätnej tabuli kpt. Šmála v Tomašovej. Kladenia vencov sa zúčastnili viacerí predstavitelia rimavskosobotskej samosprávy, ale aj bývalý generálny duchovný a plukovník Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR Marian Bodolló z Hnúšte.

Tento rok obnovili pamätník

V priebehu tohto leta bol zrevitalizovaný pamätník Červenej armády. Vymenená bola dlažba za menšie kocky a súčasťou bolo aj vyčistenie samotného pomníka. Práce boli realizované aj v spolupráci s Ruskou federáciou, ktorá je vlastníkom pomníka.

Zdroj: vobraze.sk