Fontánu pred Domom kultúry opravujú. Tú v mestskej záhrade už vypli

fontána Námestie Š. M. Daxnera

Jedinú funkčnú fontánu v Rimavskej Sobote, ktorá je v mestskej záhrade, vypli. Dôvodom je zhoršenie počasia. „V stredu som dal pokyn, na jej vypnutie a odpojenie. Je už chladno a hlásia dážď. Nemá význam teraz púšťať fontánu,“ povedal pre vobraze.sk riaditeľ Technických služieb mesta Tibor Barto. Podľa jeho slov fungovala v takomto režime počas celého leta. „Keď klesla teplota pod 20 stupňov Celzia, tak sme ju vypínali. Rovnako aj keď pršalo, alebo keď fúkal veľký vietor, tak sa sama vypla, je na to zariadenie,“ poznamenal.

Pred Domom kultúry rekonštruujú inú fontánu. Na Námestí Š. M. Daxnera ju ohradili koncom augusta. Ako vtedy pre vobraze.sk potvrdila vedúca oddelenia rozvoja mesta Eva Muráriková, verejné obstarávanie na realizátora prác dopadlo dobre a ohradenie súviselo so začínajúcimi rekonštrukčnými prácami. Práce realizuje spoločnosť Begra z Bratislavy a podľa zmluvy o dielo majú byť zrealizované do konca septembra. Na opravu je z mestského rozpočtu vyčlenených okolo 120-tisíc eur.

Pracovníci v priebehu septembra vykopali na námestí jamu, ktorá bude slúžiť ako strojovňa. Podľa informácií z miesta rekonštrukcie voda už nebude v pôvodnej veľkej šachte, ale priamo pod fontánou. V priebehu týždňa boli pri fontáne aj pracovníci, ktorí po dokončení stavebných prác budú zapájať technológiu. Súčasťou rekonštrukcie je výmena technológie či povrchová úprava nádrže fontány.

Fontána na Námestí Š. M. Daxnera je dlhšiu dobu mimo prevádzky. TSM ju pred rokmi spojazdnili, ale len provizórne a po čase bola opäť nefunkčná. Fontána bola pôvodne napájaná vodou z dlhého tunelu, ktorý vedie popod námestie a podľa Barta ju poháňali ešte staré a silné motory. Tie by boli v tejto dobe neefektívne.

Rekonštrukciu podľa Barta čaká aj menšia fontána s guľou na Hlavnom námestí, ktorú počas leta prestali využívať. Dôvodom podľa Barta je potreba generálnej opravy, podobne, ako je tomu u fontány, ktorú teraz opravujú pred Domom kultúry. „Strojovňa zateká, preteká voda a guľa je mierne naklonená a dobre sa netočí. Musí byť však stopercentne vo vodováhe a už sa kus pohla,“ vysvetlil Barto. Tento rok sa podľa jeho slov už opravovať nebude, no dáva návrh do mestského zastupiteľstva, aby sa na budúci rok počítalo s jej kompletnou rekonštrukciou.

Zdroj: vobarze.sk