V Jesenskom postavili tri ihriská, rekonštruujú kultúrny dom + foto

Rekonštrukcia kultúrneho strediska v obci Jesenské začína naberať reálne kontúry. Budova strediska dostala novú strechu a zateplené sú už takmer všetky vonkajšie steny. Pracovníci sa v uplynulých dňoch pustili už aj do zateplenia poslednej obvodovej steny, hlavného priečelia. Okná sú vymenené a v niektorých častiach budovy je už aj omietka. Tá bude farebne podobná pôvodnej, tehlovej farbe s kombináciou tmavších prvkov. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedol starosta obce Jesenské Gabriel Mihályi, práce idú podľa plánu a v novembri by chceli rekonštrukciu ukončiť. Na zníženie energetickej náročnosti multifunkčného objektu získali financie z Plánu obnovyr. Rekonštrukciu realizuje konzorcium spoločností Cason, Rekonstav a Goldreinplus. Celková cena predstavuje 966-tis eur. 

Kultúrne stredisko je uzavreté pre verejnosť a počas vonkajších prác využívajú čas aj na rekonštrukciu interiéru, čo hradia z vlastných zdrojov. Podľa starostu začali už aj s prácami vo veľkej sále, kde bol rozobratý strop a na jeho miesto bude použitý protipožiarny sadrokartón. „Dôjde aj k výmene parkiet, osvetlenia, akustických panelov, závesov či obnove dverí. Na prízemí vynovíme vstupnú halu, dáme tam nové dlažby, fasádne prvky,“ hovorí Mihályi. Celková rozloha objektu budovy predstavuje vyše tisíc štvorcových metrov. Práce by podľa starostu mali stihnúť dokončiť v novembri, aby mohlo otvoriť v decembri.
 
V obci Jesenské obyvatelia dostali ako „darček“ tri nové ihriská za približne 190-tisíc eur. Obec výstavbu ihrísk kofinancovala podľa starostu pätnástimi percentami. Ich súčasťou je aj mobiliár a miesto prvej pomoci. Spomenul, že verejným obstarávaním sa im podarilo znížiť rozpočet. Detské a workoutové ihriská sú pri obecnom úrade a v parku, kde pribudol aj nový altánok. Najdrahšie multifunkčné ihrisko je v areáli ZŠ Janka Jesenského a slávnostne bolo odovzdané do užívania pred mesiacom. Podstavené bolo v hodnote okolo 100-tisíc eur. Zmluva na infraštruktúru pre pohybové a voľnočasové aktivity bola podpísaná so spoločnosťou Octago Piešťany. „Robili sme dva projekty zamerané na športovú infraštruktúru, ihriská a popri tom ešte aj projekt zelené obce, kde sme vysadili 90 stromov vo viacerých lokalitách obce. Najviac ich je na Školskej ulici, ale aj na detskom ihrisku,“ dodáva starosta. 

Rokovania obecného zastupiteľstva sa konajú v náhradných priestoroch, na obecnom úrade. Najväčšie spoločenské podujatia, dva venčeky, sa podľa starostu konali v okolitých obciach, v kultúrnom dome v Rimavských Janovciach i Širkovciach.

Jesenské čaká jubileum. V kultúrnom stredisku začali veľkú rekonštrukciu za milión eur

Zdroj: vobraze.sk