Jesenské čaká jubileum. V kultúrnom stredisku začali veľkú rekonštrukciu za milión eur

V obci Jesenské začali s rekonštrukciou miestneho kultúrneho strediska. Budova je multifunkčná a patrí medzi najväčšie objekty spomedzi obcí v okolí. V priebehu roka bude však zatvorená a bez elektriny. Naplánované podujatia budú organizovať v náhradných priestoroch, na obecnom úrade či v telocvični. Najväčšie z nich bude vonku, oslava 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci. 

Obec bola podporená financiami z plánu obnovy. Na zníženie energetickej náročnosti multifunkčného objektu získali z Plánu obnovy približne 1,3 mil. eur. Ako pre vobraze.sk uviedol starosta obce Jesenské Gabriel Mihályi, verejným obstarávaním sa podarilo znížiť sumu oproti pôvodnému rozpočtu o približne 220 tisíc eur. Budova má byť opravená z vonku, čím sa dosiahne zníženie energetickej náročnosti. Okrem kompletného zateplenia budovy má byť zrekonštruovaná strecha, opláštenie, okná, dvere, kúrenie elektrina. Rekonštrukciu bude realizovať konzorcium spoločností Cason, Rekonstav a Goldreinplus. Celková cena predstavuje 966 tis eur. Práce majú byť dokončené v jesenných mesiacoch. 

Počas rekonštrukcie sa podľa starostu pustia aj do vlastného projektu, prerábky interiéru z obecného rozpočtu. „Meníme dizajn, kazetový strop, predsiene, zasadačku,“ načrtol starosta a dodal, že plánujú využiť pracovníkov sociálneho podniku. Multifunkčný objekt má v najväčšej sále pódium a rozkladacie sedačky, ktorými vedia prerobiť miestnosť na sedenie. „Sedenie máme originálne a je moderné stále. Sedačky sú zachované i pohodlné, tie nebudeme meniť,“ dodal. 

„Niektoré aktivity prenesieme na obecný úrad, niektoré do našich reštaurácií ak by sme mali nejaké stretnutia a všetko beží normálne, využívame celý športový areál, telocvičňu. Počas podujatí plánujeme využiť vonkajšie pódium,“ priblížil Mihályi a dodal, že okrem júnového obecného jubilea bude aj športový deň a koncerty. „Keby sa podarilo dokončiť veľkú rekonštrukciu tento rok, tak by sme možno v decembri ešte aj slávnostne otvorili. To je však zatiaľ len plán,“ podotkol starosta. 

Rekonštrukcie takýchto rozmerov bude výzva. Aktivity, ktoré doteraz robievali v budove, musia prerozdeliť. Rokovania obecného zastupiteľstva sa majú konať na obecnom úrade.  Celková rozloha objektu budovy predstavuje vyše tisíc štvorcových metrov.

Zdroj: vobraze.sk