DOPLNENÉ: R. Sobota/Hnúšťa: V meste sú utečenci z Ukrajiny. Požiadali o pomoc

Ukrajinskí lekári, ktorí pracujú v rimavskosobotskej nemocnici, už počas víkendu odviezli na východné Slovensko prvé veci zo zbierky Slovenského Červeného kríža. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedla riaditeľka Územného spolku SČK Rimavská Sobota Danka Hladovcová, v sobotu im odniesli detské paplóniky či vetrovky. Prihlasujú sa však aj ďalší dobrovoľníci, ktorí majú cestu na východ republiky. Dôležité je však, aby to bolo koordinované, nakoľko sa začína zhusťovať premávka smerom na Košice a Michalovce. Pomáhajú aj podnikatelia či bežní dobrovoľníci prostredníctvom skupiny na fb (1) Rimavská pomáha Ukrajine | Facebook.

 „Chcem poprosiť, aby ľudia boli trochu zdržanliví, čo sa týka emócií a nevytvárali paniku a davovú psychózu. Táto situácia trvá 4-5 dní, a nevieme kedy skončí,“ avizuje šéfka SČK v R. Sobote, ktorá upozorňuje aj na moment, kedy možno bude treba pomáhať aj v R. Sobote. „Utečenci sú aj v Košiciach. Z východného Slovenska ich transportujú ďalej. Pokračujú cez Česko, Rakúsko, Nemecko. Podľa toho, kde má kto príbuzných. Je dobré, ak by si ľudia nejaké zásoby nechali a v prípade vyhlásenia výzvy nám ich doniesli. Budeme vždy aktuálne vyhlasovať, čo je potrebné,“ podotkla. 

Zbierka oficiálne začala dnes, podľa Hladovcovej je dôležité nosiť hlavne potrebné veci. „Vždy je potrebné sa dopredu opýtať, čo je treba doniesť, aby ľudia hromadne nenosili to, o čo momentálne núdza nie je. Dnes sú potrebné napríklad trvanlivé potraviny, paštiky, konzervy, detské výživy, džemy, croissanty. To, čo je balené a dá sa otvoriť a jesť,“ hovorí riaditeľka a dodáva, že vyhlásený bol aj transparentný účet na finančnú pomoc. „Najflexibilnejšia je stále finančná pomoc, z ktorej sa kúpi to, čo je aktuálne potrebné,“ zdôraznila Hladovcová. 

Pomôžu aj teplé ponožky, prikrývky, spacáky. „Oblečenie na sebe majú a dlho sa nezdržiavajú, idú ďalej. Ľudia na východe sa zomkli a aj oni im nanosili veci. Aktuálne sú dôležité detské plienky všetkých veľkostí. Je tam veľa detí, ženské vložky. Dokonca mali na východe už aj jeden pôrod. Je potrebná drogéria, dezinfekcia, dezinfekčné mydlá, respirátory, impregnované vreckovky, toaletný papier, utierky.“ 

Čo je potrebné, SČK zverejňuje aj prostredníctvom sociálnej siete. V pracovných dňoch ich môžete kontaktovať aj na pevnej linke, 047 5631734. Viac ingormácií nájdete aj na stránke SČK.

Prví utečenci sú už aj v Rimavskej Sobote

V Rimavskej Sobote zasadal krízový štáb, čo pre vobraze.sk potvrdil viceprimátor Jozef Tóth. Podľa jeho slov boli úlohy rozdané a zaoberajú sa už aj otázkou umiestnenia utečencov. „Máme tu 27 utečencov, ktorí požiadali mesto o pomoc. Sú to matky s deťmi,“ povedal Tóth, podľa ktorého hľadajú alternatívy, kde ich ubytovať. Ide o rodinných príslušníkov ľudí, ktorí pracujú v R. Sobote. Ako však dodal, dúfa, že situácia na Ukrajine sa upokojí a nebude treba prijímať opatrenia.

Aktualizované o 13.00 hod.

Občanov z Ukrajiny očakávajú aj v Hnúšti

Situácia je podobná aj v Hnúšti, kam podľa našich informácií smeruje niekoľko žien s deťmi. „Požiadal som kolegov poslancov o uvoľnenie dvoch bytov v dome opatrovateľskej služby pre mladé rodiny. Situácia sa bude riešiť operatívne, ako budú prichádzať. Na ceste sú odvčera,“ priblížil pre vobraze.sk viceprimátor Hnúšte Grigorij Šamin, ktorý už jednu rodinu ubytováva.

Zdroj: vobraze.sk