Budova s historickým významom zíva prázdnotou. Strecha je v havarijnom stave 

zasadacia miestnosť bývalého župného domu

Jedna z dominánt Rimavskej Soboty, historická budova bývalého župného úradu, zíva prázdnotou. Po presťahovaní viacerých kancelárií okresného úradu bola čoraz menej využívaná, až ju napokon uzavreli. O prenájom len pár kancelárií nebol záujem na rentabilné využívanie. „Budova bola stavaná ako jeden celok, ideálne pre úrad. Prenájom len pár kancelárií nie je rentabilný. Aj kvôli tomu bolo preložené rokovanie mestského zastupiteľstva do kultúrneho domu. Vykurovať totiž priestory kvôli pár hodinám raz do mesiaca je príliš drahé aj pre mesto,“ hovorí Zoltán Koóš, výkonný riaditeľ Mestskej bytovej správy, ktorá budovu mesta spravuje.

Situáciu s budovou momentálne vidí ako beznádejnú. „Strecha je v havarijnom stave. Hovorím 14 rokov, že ju treba rekonštruovať, pritom osem rokov je odstavený jeden chodník a padá tam omietka,“ hovorí Koóš a dodáva, že ako správca objektu nemá kompetencie na financovanie potrebnej rekonštrukcie budovy. Samospráva tak hľadá alternatívy a sleduje výzvy na prípadnú rekonštrukciu. 

Problémové miesta sú v kanceláriách v okolí balkónu či vežičiek na streche, ktoré boli v minulosti opravované spolu s priečelím fasády. „To najhoršie, čo bolo, je urobené, ale nie je to 100-percentné. Keď je z dažďa veľmi veľká voda, tak vyráža zo žľabov a zateká to potom na povalu. Nebolo to pred rokmi dobre urobené. Na niektorých miestach je prepadnutý plafón,“ priblížil končiaci šéf MsBS. Budovu však vizuálne kontrolujú, pri veľkých vetroch sa totiž vysušené okná skôr otvoria.  

O prenájom priestorov podľa riaditeľa nikto neprejavil záujem. „Ani zatiaľ z našej strany nedošlo k nejakému zverejneniu, že ich dávame do prenájmu. Nakoľko mimo tejto budovy župného domu máme aj iné prázdne priestory dlhé roky a nikto ani o ne nemal záujem,“ skonštatoval Koóš. 

budova bývalého župného domu

V budove natáčali aj film. Na najvyšších poschodiach v rohu budovy boli kulisy kasína. Priestory si práve filmári veľmi pochvaľovali. 

Klasicistická budova z prelomu 18. a 19. storočí bola postavená veľmi rýchlo. Rozhodnutie o výstavbe stoličného domu padlo v roku 1900 a o deväť mesiacov v roku 1901 nej už úradovali. Najväčšou miestnosťou budovy je zasadacia sála vysoká cez osem metrov. Celkovo je v budove okolo 150 miestností. Vo veľkej zasadacej sále na poschodí sú medzi oknami umiestnené tri kamenné erby: erb Hontu, Gemera a mesta Rimavská Sobota. 

Výkonný riaditeľ MsBS končí vo funkcii

Zdroj: vobraze.sk