Vynovené Centrum jogy a zdravého pohybu Rim. Sobota funguje už takmer sedem rokov

Ľudské telo je stvorené k pohybu a práve pohyb patrí k základných fyziologickým potrebám dieťaťa, ale aj dospelého človeka. Telesný pohyb podporuje činnosť vnútorných orgánov a je nepostrádateľný pre správny vývoj ich funkcií. A možno práve preto, že v počiatkoch jeho nedostatok nepociťujeme tak, ako napríklad nedostatok potravy, či tekutín, zostáva v dnešnej uponáhľanej dobe sedavej zanedbávaný. Na výber máme pritom veľké množstvo pohybových aktivít aj v našom meste. Jednou z alternatív môže byť vynovené Centrum jogy a zdravého pohybu Rimavská Sobota, ktoré od roku 2017 nájdete v mestskej záhrade, v budove kolkárne na poschodí.

Začínali sme v školskej telocvični

V decembri 2016 sme sa v malej skupinke a veľmi neisto začali schádzať na pravidelných hodinách jogy v jednej školskej telocvični. Ako sa nás postupom času stretávalo stále viac, začali sme hľadať nové a väčšie priestory, ktoré by sme mali iba „pre seba“. Výbornou možnosťou bola práve kolkáreň, kde sme sa v júli 2017 presťahovali a naša komunita rástla…

Koncom augusta prešiel celý priestor veľkou rekonštrukciou. Staré koberce boli vymenené za plávajúcu podlahu, steny boli vymaľované, zabudovalo sa aj nové osvetlenie a ozvučenie. Už takmer sedem rokov sa tu stretávajú ľudia rôznych vekových aj váhových kategórií, muži, ženy, aj deti, bývalí aktívni športovci, ale aj úplní laici, ľudia po zranení, operácii, s bolesťami, aj bez nich, šťastí, aj utrápení. V priebehu rokov sa ponuka cvičenia rozšírila a okrem jogy pre začiatočníkov a pokročilých, si dnes už môžete vybrať aj ľahkú hodinovku pre zdravý chrbát a stále populárnejší SM systém vhodný pri poruchách pohybového aparátu.

Joga… to nie je pre mňa…

Joga je v určitej forme vhodná pre každého. Aj keď je spájaná s mnohými predsudkami prameniacimi vo vierovyznaní či ohybnosti tela, môže sa jej venovať ktokoľvek, koho osloví alebo má volanie ju vyskúšať, aj napriek tomu, že nežije ako „pravý jogín“. Joga precítene a nenásilne prepája pohyb tela s našim dychom za neustálej prítomnosti mysle. Okrem iného zlepšuje flexibilitu, buduje svalovú hmotu, zdokonaľuje správne držanie tela, posilňuje kosti a bránicu, pomáha správnej funkcii lymfatického systému a posilňuje imunitný systém, zlepšuje náladu, podnieti k zmene životného štýlu, zlepšuje sústredenie, spánok, trávenie a vylučovanie, zvyšuje sebavedomie, pomáha lepšie zvládať stresové situácie, dodáva energiu a pokračovať by sa dalo ešte na niekoľkých riadkoch.

Jogu si môžete prísť vyskúšať ako začiatočník každú stredu od 18.00 -19.30 h alebo v skupine pokročilých v utorky a štvrtky od 18.00-19.30 h.

Zdravý chrbát pre každého

Ide o nenáročné hodinové cvičenie pre zdravý chrbát bez bolesti, ktoré tvoria cviky na podložke vhodné pre všetky vekové kategórie, zamerané na uvoľnenie a posilnenie všetkých svalových skupín, s dôrazom na hlboké svaly chrbta, brucha, jadra, stredu tela, správne držanie tela a dýchanie, spolu s jemným a krátkym strečingom a relaxáciou na záver. Cieľom pravidelného cvičenia je zmiernenie až odstránenie bolestí chrbta, ktoré sa v nejakom období života objavia takmer u každého človeka. Dôvodom môže byť zlé držanie tela, nesprávne dýchanie, svalová dysbalancia, sedavé zamestnanie a sedavý spôsob života, nesprávne pohybové návyky, dlhodobé jednostranné zaťaženie tela. Cvičenie pre zdravý chrbát prebieha každý pondelok od 18.30 -19.30 h.

Stále populárnejší SM systém

SM systém je systematické cvičenie zamerané na pohybový aparát človeka, predovšetkým na posilnenie svalov chrbta, ktoré sa skladá zo súboru cvikov so špeciálnymi elastickými lanami, ale aj s balančnou podložkou a s dvoma palicami pre správny nácvik chôdze. Cvičiť môžu mladí aj starí, deti aj tehotné ženy, význam má aj pre profesionálnych športovcov a pre každého, kto má záujem o zdravý telesný vývoj a prevenciu proti vzniku bolestí chrbta. Túto unikátnu metódu nenáročných cvikov, ktorá vychádza z dôkladného anatomického poznania, vymyslel a prepracoval bývalý športovec a renomovaný český lekár Richard Smíšek a jej účinnosť preverili mnohí odborníci. Vďaka cvičeniu SM systému sa aktivujú svaly, ktoré pôsobia na stabilizáciu tela (chrbtice) a zároveň vytvárajú mobilitu (pohyb) chrbtice, od čoho je odvodený aj názov SM systém. Vďaka jej spevneniu a zlepšeniu pružnosti i pohyblivosti sa bolesti chrbta úplne vytratia. Cvičí sa v pohodlnom oblečení, bez obuvi, možno v hrubších ponožkách. SM systém cvičíme pondelky od 17.30-18.30 h a piatky od 18.00-19.00 h.

Cvičí sa v pohodlnom oblečení, bez obuvi, možno v hrubších ponožkách. SM systém cvičíme v pondelky od 17.30-18.30 a piatky od 18.00-19.00.

Na žiadne cvičenie sa nemusíte vopred prihlasovať, ani nič konkrétne nepotrebujete. Požičať si môžete všetko potrebné – podložky na cvičenie, jogové bloky a pásy na strečing a na ľahšie zvládnutie niektorých cvikov a pozícií, hlavne ak s ktorýmkoľvek cvičením začínate, podložky na sedenie a pod kolená, deky na prikrytie, ak by bolo chladno. So sebou si môžete doniesť malý uterák na tvár, prípadne vodu v uzatvárateľnej fľaši. Do miestnosti na cvičenie sa vstupuje bez obuvi, ega a ideálne bez mobilu. Aspoň dve hodiny pred cvičením nejedzte nič ťažké, ale necvičte ani nalačno, nepite veľa tekutín. Samozrejmosťou je malá šatňa na odloženie osobných vecí, kútik na prezlečenie a dámske aj pánske WC.

Všetky ďalšie potrebné informácie môžete nájsť na FB stránke Centrum jogy a pohybu Rimavská Sobota alebo na
tel. čísle: 0917610346.
Nájdete ho v mestskej záhrade, v budove kolkárne na poschodí.

Cena vstupu na každú hodinu je 5 eur.

Zdroj: PR-článok, Linda Vincelová (certifikovaná inštruktorka jogy a SM systému)