Pri R. Bani rozšírili náučný chodník o druhú etapu. Na otvorení bude komentovaná prehliadka

Náučný chodník SNP Bojisko Rimavská Baňa rozšírili o druhú etapu. Pribudli na ňom nové atrakcie i dvaja vojaci. Nájdete ich v susednej obci Rimavské Zalužany, v miestnej časti Hájik, kam náučný chodník lesnou cestou vedie. Súčasťou otvorenia bude komentovaná prehliadka presne v dňoch, kedy tu k týmto udalostiam došlo.

Stretnutie je naplánované na piatok 20. októbra o 10:00 pri pamätníku SNP v Rimavskej Bani. Jeho súčasťou bude komentovaná turistická prehliadka. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížil autor projektu, historik Viktor Brádňanský, projekt bol po roku od jeho otvorenia rozšírený v druhej etape o dva nové stanovištia, altánok a informačné panely, ktoré doplňajú informácie týkajúce sa bojov v okolí Rimavskej Bane a tragických udalostí, ktoré sa tam odohrali v období októbra 1944. Projekt podľa Brádňanského finančne podporilo ministerstvo obrany a Banskobystrický samosprávny kraj.

Brádňanský priblížil, že 19. októbra padol Tisovec a v noci z 20. na 21. októbra sa povstalci stiahli, lebo hrozilo, že by ich vojská obkľúčili od severu. Históriu týchto udalostí si verejnosť bude môcť pripomenúť aj v sobotu 21. októbra v Tisovci. Súčasťou podujatia pod názvom „Začnite s vysťahovaním“, budú dve komentované prehliadky o 11:00 a 14:00. „Návštevníkov prevedú históriou po autentických miestach a vďaka členom klubov vojenskej histórie sa ponoríte do deja a stanete sa súčasťou kapitoly našich národných dejín,“ avizuje Brádňanský. Prehliadka bude spojená so scénami, zaujímavosťami a diváci sa stanú súčasťou deja. Počas prehliadky môžete zažiť jazdu na dobových vozidlách. Miestom stretnutia je pred mestským úradom a záujem o prehliadku je potrebné potvrdiť mailom na rezervacie@zahoramizadolami.sk

Náučný chodník pripomína štvordňové boje povstalcov pri Rimavskej Bani + foto a video

Zdroj: vobraze.sk, foto: zahoramizadolami