Prezidentka ocenila známeho klimatológa. Pochádza z okresu Rimavská Sobota

prof. RNDr. Milan Lapin CSc.
prof. RNDr. Milan Lapin CSc. si prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy

Známy klimatológ a profesor Milan Lapin (74), ktorý bol ocenený prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, pochádza z okresu Rimavská Sobota. Je nielen špičkovým vedcom, ale tiež neúnavným popularizátorom vedy. Klimatickou zmenou sa zaoberá už 32 rokov. Štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy si prevzal minulý mesiac.

Pochádza zo Širkoviec. Študoval na rimavskosobotskom gymnáziu, neskôr vo vysokoškolskom štúdiu pokračoval v Bratislave na Komenského univerzite v odbore fyzika, špecializácia meteorológia a klimatológia. V roku 2005 bol inaugurovaný na profesora v odbore fyzika.

Ako na sociálnej sieti uvádza prezidentka Zuzana Čaputová, počasie je skvelou konverzačnou témou, zaujíma každého. „To, čo sa deje v pozemskej atmosfére, však vnímame v poslednom čase pozornejšie aj v súvislosti s klimatickou zmenou podmienenou ľudskou činnosťou. Profesor Milan Lapin je špičkovým vedcom a učiteľom, ktorý sa dlhé roky zaoberá príčinami a prejavmi klimatickej zmeny. Viedol katedru a neskôr oddelenie meteorológie a klimatológie na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Je však tiež neúnavným popularizátorom, ktorý dokáže vedecké poznatky zrozumiteľne a pútavo tlmočiť verejnosti. Trpezlivo vysvetľuje, že proces globálneho otepľovania prináša nielen vyššie priemerné teploty vzduchu, ale čoraz väčší výskyt extrémov počasia. Že klimatická zmena súvisí s ľudskou činnosťou. A tiež, že nabrala tempo, ktoré súčasnými krokmi zatiaľ nedokážeme nielen zastaviť, ale ani pribrzdiť,“ uvádza prezidentka.

Klimatické summity i záväzky znižovať emisie napriek dobrým úmyslom pritom podľa prezidentky Čaputovej stále nepredstavujú dostatočnú odpoveď. „K jej hľadaniu prispieva aj snaha hovoriť o probléme a presvedčiť širokú verejnosť o jeho dôležitosti, za čo patrí profesorovi Lapinovi uznanie,“ dodáva.

Podľa slov starostu obce Širkovce Nándora Kisfaludiho je rád, že ich rodák získal takéto významné ocenenie. „Sme na neho hrdí. Chodieva ešte občas do rodnej dediny do rodičovského domu. Chodil často aj na jazdecké dni a mal fotoaparát na krku,“ povedal pre vobraze.sk Kisfaludi.

Podľa predpovedí profesora Milana Lapina by sa do konca tohto storočia malo na Slovensku otepliť o ďalšie štyri stupne Celzia. Začiatkom mája prezidentka ocenila Radom Ľudovíta Štúra II. triedy aj zanietenú učiteľku Zitu Ádámovú z Blhoviec. Má 77 rokov, pôsobí v Zväze pedagógov, je autorkou viacerých učebníc a zasvätila svoj život žiakom, ktorých materinský jazyk je maďarský. Zohrala významnú úlohu pri zavádzaní nových pedagogických metód v maďarských školách na Slovensku. Viac o nej sa dozviete v priloženom článku.

Prezidentka Čaputová ocenila osobnosti. Zanietená učiteľka z Blhoviec bola medzi nimi

Zdroj: vobraze.sk, foto: fb Zuzana Čaputová