Oždianske serpentíny sa niesli v rodinnej atmosfére aj s novým vedením pretekov foto + video

V obci Ožďany sa počas uplynulého víkendu konali obľúbené motoristické preteky do vrchu. Približne 50 jazdcov štartovalo vo viacerých kategóriách z centra obce, čo je divácky veľmi obľúbené. Oždianske serpentíny patria medzi motoristické podujatie s rodinnou atmosférou a do histórie sa zapísali 11. ročníkom. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil starosta obce Ján Matej, medzi domácich pretekárov radia predjazdca Jána Koštialika i driftérov Porubiakovcov. Predjazdcovi sa však pokazilo auto v tréningovej jazde.

Oždianske serpentíny 2023 si v absolútnom poradí víťazne počínal Martin Juhás na formule Lola s časom 01:25,922 min. Na druhom mieste skončil Michal Žiak na Škoda Fabia, a tretie miesto obsadil Mojmír „Miki“ Čambal na Hyundai i30 N TCR.

Medzi „miestnych“ jazdcov starosta zaradil Jozefa Demeho na Mitsubishi Lancer EVO IX z Lučenca, či Martina Matušku zo Zvolena. Na formule dobrý výkon podal aj Miloš Zmeškal z Prostejova. „Chodí často a považujeme ho už za domáceho. Umiestnil sa vo svojej kategórii na prvom mieste. Má 67 rokov a na to všetko preteká a vyhráva,“ hovorí Matej, podľa ktorého dobré dojmy zanechal aj Mojmír Čambal z Bratislavy. „Väčšinou sem chodia tí istí pretekári, majú tu vyhradené svoje miesta, majú tu svojich fanúšikov, priateľov, dávajú im elektrinu, je tu taká domáca atmosféra,“ skonštatoval starosta Oždian.

Preteky sú súčasťou majstrovstiev Slovenska, medzinárodných majstrovstiev Slovenska, Slovenského kopcového pohára či majstrovstiev Slovenska historických automobilov. Prvý deň podľa organizátorov prišlo odhadom okolo šesťtisíc divákov, druhý deň to bolo podstatne menej. K zraneniam podľa slov starostu obce Ožďany nedošlo, aj keď boli svedkami dvoch kolízií. Jedna bola vážnejšia u predjazdca na Peugeote, kde auto skončilo na streche. Druhým bola formula, ktorej jazdec František Král sa zachytil retardér a z technických príčin nedokončil.

Na 11. ročníku nastúpila nová generácia usporiadateľov. Z pôvodných sa na organizovaní podieľali len dvaja. „Prišla však aj stará partia, ako diváci. Poďakovali sme sa im, spravili kus roboty za tie roky. Podobne poďakovanie patrí aj Ladislavovi Sedmákovi st., ktorý na nás nezanevrel a dodnes zabezpečuje balíky slamy na trati. Spolu ešte s vtedajším starostom Jánom Ďurčákom i obecným zastupiteľstvom patria k zakladateľom podujatia,“ spomenul Matej.  

Oždianske serpentíny zhodnotil ako dobre zorganizované. „Nedochádzalo k nejakým problémom, či už pri rozjazdoch, alebo jazdách. Bolo to plynulé. Celkovo komisári zo SAMŠu hodnotili preteky veľmi dobre po bezpečnostnej stránke, ako aj organizačne. Mám z toho dobrý dojem, väčšina to pozitívne zhodnotila, pretekári boli veľmi spokojní,“ spomenul Matej dodal, že dbalo sa hlavne na bezpečnosť pretekárov i divákov. Na niektorých stanovištiach sa to podľa neho bralo až na pomery Oždian troch viac prísne.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Čajko