Oždianske serpentíny budú už desiatykrát. Vrchári sa môžu tešiť. Prípravy sú v plnom prúde

Priaznivcov motoristického športu čakajú v júni automobilové preteky. Najrýchlejší pretekári si zmerajú sily a zručnosti na pretekoch do kopca s prevýšením trate 100 metrov. Odštartujú tu desiatykrát. Ako pre vobraze.sk potvrdil riaditeľ pretekov Ján Lachký, preteky pod názvom RDX Sport SK Oždianske serpentíny sú naplánované na 25. a 26. júna. „Prihlasovanie bude spustené 1. júna na stránke Slovenskej asociácie motoristického športu,“ povedal pre vobraze.sk riaditeľ pretekov Ján Lachký (73) z Horných Vesteníc. Podľa jeho slov prípravy sú v plnom prúde a pracujú na nich s osvedčenou a zohratou partiou zanietencov.

Preteky sú súčasťou majstrovstiev Slovenska, medzinárodných majstrovstiev Slovenska, slovenského kopcového pohára či majstrovstiev Slovenska historických automobilov. „Zo skúseností viem povedať, že najviac pretekárov sa prihlasuje v posledný týždeň. Dopredu sa dá povedať, že to bude slovenský priemer. Sme radi, keď ich máme 50-60 pretekárov,“ priblížil Lachký, ktorý kvôli organizácii dochádza až od Prievidze.

Motoristická zanietenosť a partia priateľov je veľká. Ako však Lachký poznamenal, doba sa za uplynulých vyše desať rokov zmenila a ekonomická situácia je náročnejšia. Vyslovil však veľký obdiv voči pretekárom, ktorí sa do súťaže zapájajú. „Ku kvalitne zabezpečenej trati sa budeme snažiť tento rok priniesť nové benefity. Máme niečo pripravené,“ avizuje s tým, že pre neho ako organizátora to bude záverečný ročník. „Je načase, aby sa toho chytili mladší,“ povedal.

Tradícia pretekov začala pred 11-timi rokmi v Ožďanoch. „Boli sme nadšení, že sme tu našli veľmi vhodnú cestu, kde je obchvat a netreba ju zatvárať kvôli premávke,“ spomenul. Jeden rok preteky neboli kvôli pandémii. Trať je dlhá 2 850 metrov, má 21 zákrut a prevýšenie 103 metrov. Šírka trate je osem metrov a v jednom úseku bola vlani šírka znížená na štyri metre kvôli poškodenej krajnici. Šikana bude podľa Lachkého na tomto mieste zrejme tiež.

Zdroj: vobraze.sk

Oždianske serpentíny – fotoreportáž