Neandertálsku kométu pozorovali vo hvezdárni. Viditeľná je aj voľným okom

Záujem o pozorovanie Neandertálskej kométy je značný. V Rimavskej Sobote v sobotu večer si kométu prišlo pozrieť okolo päťdesiat ľudí. Vobraze.sk o tom informoval bývalý šéf hvezdárne a popredný slovenský popularizátor astronómie Pavol Rapavý, ktorý sa pozorovania zúčastnil. Ako spomenul, účasť ľudí a záujem ho príjemne prekvapila. „Pýtajú sa ma na ňu mnohí. Od známych i neznámych, cez predavačky v obchodoch až po početné telefonáty. Každý ju chce vidieť, no nielen počasie bolo stále proti,“ hovorí a dodáva, že sobotňajšie počasie umožnilo pozorovanie aj v Rimavskej Sobote. Pozorovali ju pred budovou, nakoľko vo hvezdárni opravujú zatekajúcu strechu.

„Kométa je viditeľná už z večera a je aj dosť vysoko nad obzorom,“ povedal Pavel Rapavý. K dispozícii mali dva binokuláre. Okrem kométy však podľa jeho slov verejnosť zaujal aj Jupiter, Mars či Mesiac, mnohí si ich fotili mobilmi a výsledkami boli priam nadšení. „Otázky nemali konca-kraja, bola radosť diskutovať napríklad s malým nádejným hvezdárom, ktorý udivoval svojimi vedomosťami,“ doplnil.

Ľudia mali radosť, keď sami „objavili“ kométu, ako malý hmlistý obláčik v Malom voze. Pozorovanie bolo oficiálne naplánované od 18. hodiny len na tri hodiny, no podľa Rapavého končili až po polnoci. Kedy bude ďalšie, bude záležať od počasia a oblačnosti. Najbližšie bude kométa k Zemi 2. februára. Vtedy by mala dosiahnuť aj maximálnu jasnosť a bude na hranici pozorovateľnosti voľným okom.

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Pavol Rapavý

Pavol Rapavý už nie je šéfom rimavskosobotskej hvezdárne