Pavol Rapavý už nie je šéfom rimavskosobotskej hvezdárne

RNDrPavol Rapavý

Má vášeň pre astronómiu. Jej popredný slovenský popularizátor a fotograf Pavol Rapavý skončil na poste vedúceho rimavskosobotskej hvezdárne. Funkciu zastával do septembra minulého roku. Má 67 rokov a naďalej zostáva medzi aktivistami Slovenského zväzu astronómov. Je jedným zo štatutárov. „To funguje aj bude fungovať. Zväz má už viac ako päťdesiat rokov. Som členom Slovenského zväzu astronómov od roku 1970. Vtedy som bol ešte chlapec,“ povedal pre vobraze.sk Pavol Rapavý. Vo hvezdárni pracuje ešte na čiastočný úväzok a odovzdáva skúsenosti novému vedúcemu. Je ním mladý astronóm Karol Havrila z Lučenca. Momentálne je hvezdáreň zatvorená po sviatkoch do 5. januára.

Hvezdáreň navštevuje aj naďalej

Množstvo spomienok, ktoré vo hvezdárni prežil spolu s manželkou Danielou, sa podľa neho nedá ani vypovedať. Podľa starých fotografií tu bola pôvodne jedna budova, vzadu stará hruška a pustý pozemok. Čo tam vybudovali, je podľa Pavla Rapavého kopec spomienok. „Toto sme si odtiaľ doniesli, toto semienko a odrezok je odtiaľ,“ hovorí a dodáva, že ide o dary či vlastnú produkciu a nadšenie niečo vytvoriť.  Astropark má približne hektár a zahŕňa okolo 200 druhov rastlín. Slúži na výučbu i relax. Ako spomenul, s manželkou, ktorá vo hvezdárni odrobila roky, sa zhodujú, že v súčasnosti má astronómia už veľmi málo spoločné s klasickou astronómiou. Za najdôležitejšie označil ľudí, vzťahy a samotný astropark. Okrem viacerých zaujímavostí sa v ňom nachádzajú makety asteroidov Rimavská Sobota a Palorapavy. Pomenovala ich Medzinárodná astronomická únia. Pavol Rapavý je spoluiniciátor niekoľkých parkov v oblasti tmavej oblohy. Jedným z nich sú Poloniny.

Rimavskosobotská hvezdáreň spadá pod hvezdáreň v Žiari nad Hronom. Jej zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: vobraze.sk, VIDEO: Simona Rapavá