Na Krásnej oslávili storočnicu. Ocenili autorku knihy aj bývalého poslanca

V Krásnej pri Veľkých Teriakovciach oslavovali 100 rokov od osídlenia. V sobotu popoludní si toto jubileum pripomenuli okrem obyvateľov aj potomkovia rodákov z Klenovca. Okolnosti presídlenia 11 rodín pripomenula starostka obce Klenovec Zlata Kaštanová. Ako spomenula, odkúpili spustnutú hospodársku usadlosť. Tá patrila šľachtičnej Margite Luzsénszkej, rodenej Majoros z Oždian. Súčasťou osláv bolo odhalenie pamätnej tabule na miestnom kultúrnom dome. „Odhalili sme spolu pamätnú tabuľu a dala nám aj bábiky v krojoch,“priblížil Kamil Kučera, starosta Veľkých Teriakoviec.

O program sa postaral FS Vepor z Klenovca, Kmotor a kmotra z Plachtiniec, ľudový rozprávač, aj Čerenčianka. Podľa slov starostu bolo na oslavách cez deň do 200 ľudí. „Akcia bola veľmi dobrá. Ja si myslím, že aj odozvy sú dobré,“ povedal Kučera a dodal, že oslavy stého výročia vyšli presne na rok a pripravovali ich od minulého roka.

Na oslavách ocenili spolu deviatich ľudí. Plaketu dostala 76-ročná Júlia Oravcová, ktorá je autorkou knihy spomienok o Krásnej. „Snažila sa pretaviť spomienky rodákov do tejto knižky. Jej patrilo najväčšie poďakovanie za to, že pozbierala spomienky od roku 1922,“ povedal starosta. Ak by mal podľa neho niekto záujem o knižku, tak ho na Obecnom úrade vo Veľkých Teriakovciach nasmerujú na autorku.

Druhú plaketu dostal Pavel Stromko za prácu na obecnom úrade. „Bol aj veľa rokov poslancom. Je taký všestranný pán a veľa rokov pomáhal na Krásnej,“ spomenul Kučera a dodal, že ďalších sedem ľudí ocenili ďakovnými listami.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Čajko