Deti zažili na Mojíne dobrodužstvo

OZ Príroda pre deti Mojín vďaka finančnej podpore z BBSK mohlo umožniť deťom a mládeži počas prázdnin pred sviatkom všetkých svätých zažiť dobrodružstvo. Aktívne tak strávili obdobie krátkych jesenných prázdnin, kedy sú samé doma, nakoľko je to krátke obdobie a pred Pamiatkou zosnulých a Sviatkom všetkých svätých, v kultúre Slovákov sú tiež duchovia a príšerky postavičkami aj rozprávkovými aj veriacimi v ľuďoch. Sú súčasťou aj našej kultúry, povery a tradície.

Animačné podujatie realizované prezenčnou formou, počas jesenných prázdnin, bolo zamerané na spoznávanie histórie Rakúsko-Uhorska, určené najmä pre deti a mládež, ale aj dospelých. Počas príprav animátorky spolu s deťmi pripravovali kulisy, a cestu na realizáciu projektu – tajomný les, ktorým prešli večer 31. októbra po zotmení všetci návštevníci. Prítomní mali možnosť vidieť predstavenie sokoliarov, dobové kostýmy a scénku, v ktorej vystupoval kráľ Žigmund, uhorská kráľovná Mária Terézia, a sokoliar Tomáš, známe osobnosti našej histórie, v minulosti na každom kráľovskom dvore bol sokoliar a sokoly pomáhali pri love zvierat v lese poľovníkom, počas poľovačiek, ktoré potom končili hostinou  a zábavou, trvajúcou aj niekoľko dní.

Pripomenul sa aj osvojený sviatok Halloween, ktorý je obzvlášť v krajinách anglicky hovoriacich oslavovaný, deti  mali pripravený aj karneval. Počas tajomnej nočnej cesty lesom, číhali na nich tajomné zvery a príšerky, ktoré predviedli animátorky v kostýmoch. Konal  sa aj jesenný tábor pre deti  pracujúcich rodičov, ktoré by ostali doma samé. 

Zdroj: Veronika Muránska