Bezdomovci využívajú nocľaháreň v Rim. Sobote aj opustený internát

Nocľaháreň na Hviezdoslavovej ulici v Rimavskej Sobote je otvorená každý deň od 19:00 do 7:00 hod.. V minulom roku samospráva zvýšila poplatky za prenocovanie a sprchu z 50 centov na jedno euro pre fyzické osoby s trvalým pobytom v meste. Kto nemá trvalý pobyt v R. Sobote, platí 2 eurá. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote Mária Turoňová, zvýšenie poplatku nemalo vplyv na počet návštevníkov.

Kapacita nocľahárne je stanovená na 13 mužov, 4 ženy. Po tieto dni nocľaháreň využíva približne päť až sedem ľudí bez domova. Využitie nocľahárne je asi tretinové a podľa vedúcej sa počty ľudí striedajú. Otvorená bola aj počas vianočných sviatkov a to nonstop, čo využilo tiež niekoľko ľudí.

Nocľaháreň má vyše roka novú strechu aj okná. Otvorená je od 15. októbra do 15. apríla. Podmienkou je zaplatiť poplatok a hlavne zákaz alkoholu, čo podľa šéfky odboru sociálnych vecí mnohých odradí. „Je to vo väčšine ich vlastné rozhodnutie, že sú na ulici. Poskytneme im akúkoľvek pomoc, či potrebujú nájsť zamestnanie, keď vidíme v ňom potenciál. Treba však chcieť a mnohí nechcú, páči sa im takýto štýl života. Nemôžeme ich nútiť,“ dodáva.

Niekoľko bezdomovcov našlo útočisko v bývalom opustenom školskom internáte na Školskej ulici. V jednej jeho časti ešte donedávna bolo aj krízové centrum pre opustené ženy. Sídlilo tam 20 rokov. Ako pre vobraze.sk uviedla riaditeľka krízového centra Helena Husárová, začiatkom januára sa im podarilo úspešne presťahovať z tejto zdevastovanej budovy, ktorú navštevujú aj bezdomovci. „Ľutujem aj bezdomovcov, lebo nemajú, kde byť a nechodia ani do azylového domu. Naučení sú proste na taký život a nechcú sa podriadiť určitým pravidlám. Robia problémy,“ zdôraznila Helena Husárová.

Zdroj: vobraze.sk

Zdroj: vobraze.sk