Astronómovia upresnili dráhu dopadu meteoritu letiaceho nad R. Sobotou

Pár dní po prelete meteoritu nad Rimavskou Sobotou sa astronómom podarilo na základe dostupných informácií vypočítať dráhu a lokalitu dopadu. Bolid letel od Maďarska ponad Rimavskú Sobotu a jeho kusy by mali doletieť až k priehrade Málinec či okolie horného toku rieky Ipeľ na Kokave. Astronómovia sa ďalej zhodujú, že oblasť nie je priaznivá na hľadanie vzhľadom na lesný terén. Koľko toho dopadlo na zem a v akých rozmeroch, presne nevedia. Zhodujú sa však, že na Zem určite niečo dopadlo. Informuje o tom Pavel Spurný z oddelenia medziplanetárnej hmoty Astronomického ústavu AV ČR. Ako ďalej uvádza, aj keď pôvodná hmota zhorela v atmosfére, je veľmi pravdepodobné, že množstvo menších meteoritov dopadlo až na zemský povrch. Najväčší z nich by mohol mať asi dva kilogramy, tie menšie okolo pár desiatok gramov.

Najpravdepodobnejšia oblasť dopadu je dlhá asi 12 kilometrov a široká necelý kilometer. Detonáciu v okolí Rimavskej Soboty postrehla široká verejnosť v pondelok o 15:23 h letného času. Pre oblaky ale astronómom neprišlo žiadne hlásenie o spozorovaní denného bolidu. S informáciami pomohli kolegovia z Maďarska, keď spočítali dráhu tohto bolidu zo záznamov dvoch videokamier určených na sledovanie počasia. Oba záznamy boli nahrané z Budapešti a neskôr pomohol aj záber z obce Mátra.

Po prvýkrát bolid zaznamenali vo výške vyše 60 kilometrov juhovýchodne od Rimavskej Soboty. Teleso sa v tej dobe pohybovalo rýchlosťou 14 km/s. Obyvatelia počuli dunenie a dva výbuchy. Na oblohe však búrkové mračná neboli. Vojenskú techniku vylúčili. Ako pre vobraze.sk v utorok uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Mária Precner, v uvedenom čase a oblasti nevykonávala činnosť žiadna letecká technika Vzdušných síl OS SR a ani aliančných partnerov.

O bolide spojenom s detonáciou nás na druhý deň informoval astronóm Pavol Rapavý, bývalý vedúci pracovník rimavskosobotskej hvezdárne. Ako vtedy predpokladal, mimozemské teleso dopadlo v okolí okresu Rimavská Sobota. Informácie sa vtedy však len zbierali. Ak by sa podarilo podľa astronómov nájsť kusy telesa, tak by sa zaradili do exkluzívnej kategórie meteoritov s rodokmeňom. Tých je z tisícov známych meteoritov známych asi len 40. Viac o meteorite a jeho pravdepodobnom dopade si viete prečítať na stránke asu.cas.cz.

Astronóm Pavol Rapavý naznačil, čo mohlo byť za pondelňajšou detonáciou. Zareagovalo aj ministerstvo obrany

Zdroj: vobraze.sk, asu.cas.cz