Astronóm Pavol Rapavý naznačil, čo mohlo byť za pondelňajšou detonáciou. Zareagovalo aj ministerstvo obrany

Silná včerajšia detonácia, ku ktorej došlo okolo 15:15 hod. v okolí Rimavskej Soboty, Hnúšte, či Fiľakova zaujala mnoho ľudí. Dvojité akoby zahrmenie vzbudilo záujem, nakoľko sa tak stalo počas dňa za miestami aj jasnej oblohy. Mnoho ľudí sa na nás obrátilo s touto otázkou, či nešlo náhodou o sonický tresk spôsobený preletom niečoho cez oblohu. „Išlo to cez veľké územie a postupne, čo uvádzajú ľudia na internete. Dvere aj okná sa zatriasli,“ spomenul jeden z čitateľov. Ako pre vobraze.sk uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Mária Precner, v uvedenom čase a oblasti nevykonávala činnosť žiadna letecká technika Vzdušných síl OS SR a ani aliančných partnerov.

Ministerstvo obrany SR v minulosti informovalo o plánovaných preletoch vtedajších stíhacích lietadiel Vzdušných síl OS SR MiG-29 pre prípad výskytu rázovej vlny – zvuku podobnému výbuchu, ktorý je spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacími lietadlami. „Tieto stíhacie lietadlá však boli z rôznych závažných dôvodov uzemnené ešte v auguste 2022. Okrem toho, vzhľadom na aktuálnu bezpečnostnú situáciu realizuje rezort obrany rôzne opatrenia, vrátane zmeny v oblasti komunikácie tak, aby minimalizoval akúkoľvek hrozbu bezpečnostného incidentu,“ vysvetlila Mária Precner. Doplnila, že po uzemnení stíhacích lietadiel MiG-29 zabezpečujú túto časť ochrany vzdušného priestoru bezodplatne prostriedky českých, poľských a maďarských vzdušných síl.

Informácií o tom, čo zvuk spôsobilo je málo. Podľa vyjadrenia astronóma Pavla Rapavého, bývalého vedúceho pracovníka rimavskosobotskej hvezdárne je pravdepodobné, že detonáciu spôsobil bolid. „Zrejme jeho dráha tu niekde končila v blízkosti nás. Kde, to sa zatiaľ nevie, lebo informácií je veľmi málo,“ povedal pre vobraze.sk Pavol Rapavý. Ako podotkol, bolidom nazývajú vesmírne teleso, ktoré vletelo do atmosféry a je jasnejšie ako Venuša na oblohe. „Keby to bolo v noci, tak to je možno jasné ako mesiac,“ poznamenal.
Spomenul, že spomínané „hrmenie“ nesúvisí ani s červenými škriatkami, bleskami vo vysokej atmosfére, ktoré voľným okom nie je vidno a zachytia ich len kamery. „Ráno boli pozorovateľné aj svietiace oblaky, ktoré sú teraz najintenzívnejšie,“ dodal.

Podľa informácií maďarskej internetovej stránky sokszinuvidek.24.hu bolo včera v čase o 15:16 h na oblohe vidieť ohnivú guľu, ktorá sa rozpadla. Zvuk zaznamenal infrazvukový detektor, ktorý by mal dopomôcť k výpočtu dráhy objektu. Počuť to bolo v Salgotariáne či v Batonyterenye.

Zdroj: vobraze.sk