Hladina v nádržiach je asi meter pod úrovňou. Viac dažďa spadlo na Sobôtke

Sobôtka
foto: Robert Piatrik – Droners team

Obdobie sucha a znížených hladín vodných nádrží či riek v okrese Rimavská Sobota vystriedal dážď. Za uplynulé dva dni spadlo v Rimavskej Sobote viac ako 40 milimetrov zrážok. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížil František Tóth, ktorý prevádzkuje v Rimavskej Sobote oficiálnu meteostanicu SHMÚ, v mestskej časti Sobôtka spadlo 47 milimetrov, kým v druhej časti smerom na Rimavské Janovce len 41 milimetrov zrážok. „Dážď bol už veľmi potrebný, ale stále je to veľmi málo. Celkovo chýba okolo 150 milimetrov zrážok,“ hovorí Tóth, podľa ktorého úroda bude tak-či tak znížená. „A nie o málo,“ podotkol Tóth, ktorý je predsedom Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a zároveň predsedom družstva Gemerprodukt Valice.

„Už máme po žatve, vlaha však bola potrebná skôr. Kukurica je už po odkvitnutí a čo bolo zakrpatené, to už zostane, akurát porast prežije a prinesie zníženú úrodu. Podobne je na tom aj sója. Ovocie pomaly padá zo stromov, slivky a jablká padajú kvôli suchu. Čo raz strom pustí, dážď nezadrží,“ skonštatoval.

Rieky a vodné toky sú tiež na minime. Vodné nádrže podľa vodohospodárov práve v týchto dňoch spĺňajú svoj účel. Nebyť vodných nádrží, tak na mnohých potokoch by nebola teraz voda. Ako ďalej informuje hovorca štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, vodné stavby boli prioritné vybudované na akumulovanie vody, protipovodňovú ochranu, priemysel, poľnohospodárstvo a v závere je až rekreácia. „V súčasnosti v žiadnej z vodných nádrží v správe SVP nie je znepokojujúca situácia a hladiny vôd sú v rozpätí v zmysle platných manipulačných poriadkov jednotlivých stavieb,“ uviedol.

Vodné stavby slúžia podľa jeho slov prioritne (okrem protipovodňovej ochrany) na akumulovanie vody v čase prebytku a dotovaní vodných tokov pod nimi v čase nedostatku, ako je tomu teraz. Tak, aby bol zachovaný život v rieke a potreby všetkých užívateľov. „Hovoríme najmä o dotovaní pre pitné účely, priemysel, ČOV a podobne,“ priblížil Bocák.

Rimavská Sobota

Vodná nádrž Teplý Vrch, Kurinec je asi meter pod úrovňou a slúži na rekreáciu. Vodná nádrž s pitnou vodou v Klenovci, ktorá je v ochrannom pásme, zásobuje viac ako polovicu obcí v okrese Rimavská Sobota. Jej úroveň je rovnako nižšia asi o meter. Podľa informácií Milana Trochu, ktorý je poverený vedením Slovenského vodohospodárskeho podniku, pobočka Rimavská Sobota, je v klenovskej priehrade dostatok vody. „Približne meter pod úrovňou. Máme dostatočný zásobný priestor a vody je dosť. Hospodárime však racionálne a neplytváme ňou ani my,“ povedal koncom minulého týždňa pre vobraze.sk Trocha. Ako podotkol, v okrese Rimavská Sobota sledujú v prvom rade rieky ako Rimava, Blh, Rimavica, Gortva, ktorá má už len minimálne prietoky.

Viac ako 60 obcí v okrese Rimavská Sobota zásobuje pitnou vodou spoločnosť Veolia, ktorá však eviduje vysychanie v niektorých obecných vodojemoch. Ako sme už informovali, niektoré obce zásobujú podľa objednávok. Ide o lokality Chrámec, Drňa či Sútor. Do viac ako desiatich obcí podľa riaditeľky marketingu a komunikácie Veolia SK Slavomíry Vogelovej, už v priebehu júna a júla zasielali výzvy na zákaz používania pitnej vody na iné účely, ako na ľudskú spotrebu.

Pribúdajú obce s obmedzeniami na využívanie pitnej vody. Vysychajú niektoré riečky i pramene
Nad vodnou nádržou už horí sviečka

Zdroj: vobraze.sk