Nad vodnou nádržou už horí sviečka

Nad vodnou nádržou Málinec v okrese Poltár horí v týchto dňoch sviečka. Zapálili ju vedľa prícestného kríža, ktorý pripomína aj udalosti z pred viac ako 30-tich rokov. Ide o vysídlenie obyvateľov dedinky Hámor a priľahlých usadlostí. Na staršom pomníku bola doložená mramorová tabuľa s fotografiou kostola, ktorý aj niekoľkými domami zaplavili počas výstavby priehrady. Ako sme sa dozvedeli na mieste, ide o najmladšiu z troch priehrad vodárenskej sústavy nádrží. Ďalšie sú v obciach Klenovec a Hriňová.

Pred výstavbou tohto vodného diela malo byť z tunajších osád vysťahovaných približne 150 obyvateľov. Zanikli tak gazdovstvá, kostol či ľudová škola.

Jej okolie tento týždeň začalo byť pestrofarebné. Listy stromov na najbližších kopcoch sa sfarbili do žlta až červena. „Pred týždňom to tu bolo ešte všetko zelené, len prednedávnom sa to tak pekne vyfarbilo,“ povedali nám pracovníci pri nádrži. Naokolo vodného diela bol v uplynulých rokoch vysadený ochranný lesný porast, ktorý tvorí ťažko priechodný priestor, aby bol sťažený prístup k brehom. Ak pripomínajú, platí tam stále prísny zákaz vstupu ľudí.

Prvé práce na priehrade začali 1. apríla 1986. Dokončená bola v prvej polovici 90-tych rokov. „Pamätám si ešte, ako to stavali, keď som chodil naokolo bicyklom. Stromy boli ešte nízke a bolo pekne vidieť na nádrž aj z cesty. Je tu veľmi pekné prostredie. Možno aj preto, že je tu najvyšší stupeň ochrany,“ povedal pre vobraze.sk Štefan. V okolí nádrže sa v minulosti konali aj cyklistické preteky. Povrch cesty je však na viacerých miestach poškodený a opravovaný.

Vodná nádrž slúži ako zásobáreň pitnej vody pre priľahlé okresy a reguluje horný tok rieky Ipeľ. V tejto oblasti pocítili úbytok vody obyvatelia koncom 70. rokov minulého storočia. Po výstavbe 53 metrov vysokej priehrady s celkovým objemom viac ako 26 mil. m3 trvalo jej napustenie 1,5 roka. Súčasťou nádrže sú tri malé vodné elektrárne a združený funkčný objekt.

Zdroj: vobraze.sk