Nazreli sme do Kamenian, jedného z otvorených kostolov na Gotickej ceste + video

Na Gotickej ceste otvorili počas uplynulého víkendu sedem kostolov. Vybrali sme si jeden z nich a smerovali sme za ním do susedného okresu Revúca, do obce Kameňany. Evanjelický kostol je neprehliadnuteľný a stojí priamo v strede obce. Vedľa neho sa týči osobitne veža. Už niekoľko rokov na ňom prebieha výskum odkrytých fresiek. Zaujímavosťou je, že na fasáde murovanej zvonice je zakliesnený, nevybuchnutý delostrelecký granát.

Ale poďme pekne poporiadku a najskôr si niečo povedzme o samotnej Gotickej ceste, ktorá prechádza aj okresom Rimavská Sobota. Združenie Gotická cesta vzniklo 11. novembra 2007 ako výsledok niekoľkoročnej spolupráce rožňavských pamiatkárov s Regionálnou rozvojovou agentúrou v Rožňave. Registrované bolo v januári 2008. Okrem zakladajúcich členov z radov profesionálnych pracovníkov, zaoberajúcich sa ochranou a obnovou kultúrneho dedičstva, prijali členstvo v združení aj zástupcovia obcí, v ktorých sa pamiatky Gotickej cesty nachádzajú, a tiež zástupcovia evanjelickej a rímskokatolíckej cirkvi, ako vlastníci týchto kultúrnych pamiatok. Snahou združenia je pracovať v prospech kultúrnych pamiatok nachádzajúcich sa na turistickej trase Gotická cesta na Gemeri.

Kostol pôvodne zasvätený uhorskému kráľovi sv. Ladislavovi postavili na miernej vyvýšenine uprostred obce v polovici 13. storočia a má románsky základ. Ide o jednoloďový kostol s polkruhovou apsidou, pristavanou južnou vežou a severnou sakristiou. Časť odborníkov predpokladala, že apsida bola pôvodne súčasťou veľkej románskej rotundy, no architektonicko-historický výskum túto teóriu vyvrátil, keďže je hmota apsidy s hmotou oblúka a lode previazaná. Dnešnú podobu kostola ovplyvnili prestavby v 17. storočí, keď došlo k zaklenutiu lode, vybudovaniu murovanej empory a prestavaniu južnej veže. V 18. storočí došlo k zmene okenných otvorov v duchu baroka a klasicizmu. Okolo roku 1800 bola v areáli kostola postavená aj murovaná samostatne stojaca  zvonica.

Na fasáde murovanej zvonice je zaujímavosťou okrem iného, zakliesnený, nevybuchnutý delostrelecký granát z obdobia II. svetovej vojny.

Zaujal nás krásny organ z roku 1785 od organára Františka Eduarda Petznika (*13.1.1748, Rakovo (Turiec) † 1.3.1815, Tisovec)

Klasicistický oltár s ústrednou olejomaľbou Ježiša s Anjelmi od slovenského maliara Jozefa Czauczika (*16. apríl 1780, Levoča – † 30. jún 1857, Levoča) je z 19. storočia.

Súčasťou prezentácie kostola bolo aj vystúpenie skupiny oživenej histórie Kompánia z Turca, pod vedením Daniela Lamoša. Vo vystúpení predstavoval postavu Detrika Bubeka (14. storočie – 1404), palatín, syn Juraja Bubeka. Jeho zaujímavé rozprávanie vám prinášame priamo vo videu.

Ako pre vobraze.sk priblížil Daniel Lamoša, na mnohých kostoloch prebieha výskum odkrytých fresiek. To je vlastne aj dôvodom zdĺhavého výskumu a pamiatkovej obnovy, ktorá tu prebieha od roku 2011.

Skupina odohrala v rámci vystúpenia humornú epizódu zo života ľudí v tomto regióne na konci 14. storočia. Pútavým spôsobom, určeným aj pre najmenších divákom, zahájila svoje vystúpenie výstrelom z kanóna. Predviedli riešenie sporu o pozemky a to slovami „aj takto to mohlo byť“.

G A L É R I A

Zdroj: Združenie GOTICKÁ CESTA, KOMPÁNIA Z TURCA, Ing. MIlan Bábel, foto: vobraze.sk