Fotky a zábery z osláv Dňa mesta spred 50 rokov

Kone, uniformy, hasičské striekačky spred sto rokov či rozličná poľnohospodárska technika patrili k prezentačnému sprievodu osláv Dni mesta Rimavská Sobota v roku 1971. Išlo o významné 700. výročie prvej písomnej zmienky o Rimavskej Sobote. Odvtedy ubehlo 50 rokov. Priložené fotografie Jozefa Tokára zachytávajú presne túto dobu.

Súčasťou osláv bolo aj plénum okresného národného výboru, ktorý pri tejto príležitosti zasadal v bývalom Župnom dome. Ocenení boli vtedy ľudia z celého okresu, robotníci, administratíva, členovia strany. „Bolo tam veľa Soboťanov,“ priblížil nám Jozef Tokár, ktorý mal vtedy 25 rokov a pomocou techniky z tieto okamihy zachytil aj na kameru so 16 milimetrovým filmom.

„Mal som len 30 metrov filmu, čo predstavovalo sedem a pol minúty. Musel som s ním šetriť, ako so šafranom. Nemohol som robiť dlhé zábery, lebo by sa mi to nebolo zmestilo. Boli to len také krátke švenky, navyše s ťažkou kamerou, s ktorou sa oveľa ťažšie manipulovalo, ako s tými dnešnými,“ priblížil.Medzi transparentami vidno heslá, ako Od manufaktúry k spriemyselneniu, alebo poctivá a tvorivá práca – náš príspevok k voľbám. V dvojhodinovom sprievode mali vtedy najpočetnejšie zastúpenie sestričky. „Bolo ich ako holubičiek, aj toľko štebotali,“ povedal s úsmevom Tokár, podľa ktorého v ňom išlo aj veľa hasičov.

V historickom sprievode od tureckých čias až po vtedajší socializmus mali svoje miesto pionieri, ktorých viedol učiteľ Lévay. Veľkú úlohu vtedy zohrávali poľnohospodári. „Mlátili cepmi, ručne kosili a za nimi išiel kombajn, vtedy boli štátne majetky,“ pripomenul. Nechýbali ani predstvitelia a zamestnanci tabakovej továrne, pivovaru, RISA, mliekární, kovovýroby, svazarmu s motorkami, autami a motokárami. Boli tam aj jazdecké oddiely, pekári s rožkami a výrobkami na bicykloch. „Boli to tovariši a aj rozdávali výrobky ľuďom. Za nimi išiel voz s chlebmi. Bola tam aj armáda a aj veľa škôl.“

Bolo to veľké, ako oslavy na 1. mája. „Z dedín prišli skupiny, od Medveša, od Starej Bašty išli v krojoch družstevníci. Bolo to pekné,“ skonštatoval. V súčasnosti sú oslavy 750. výročia poznačené pandémiou a opatreniami, ktoré akcie podobného rozsahu neumožňujú.