Držkobranie malo premiéru v R. Sobote. Súťažilo dvanásť tímov  + foto a video

Súťaž vo varení držiek Držkobranie pozná víťaza. Spomedzi dvanástich tímov porota prisúdila prvenstvo partii z Taurisu, ktorej členovia na pódiu tvrdili, že majú tridsaťročné skúsenosti s varením. Na tejto súťaži vyhrali po prvýkrát. Druhé miesto obsadil tím vobraze.sk. Tretie miesto skončilo družstvo „Zelpak“. Novinkou bolo ocenenie za najkrajší stánok. To získali členovia družstva Teriakovčan.

Držkobranie má svoje začiatky v lone prírody, na Burde pri obci Rovné. Tam by však po niekoľkodňových dažďoch v tomto termíne bolo podľa organizátorov veľké blato. Podujatie bolo štvrtým ročníkom a prvýkrát prišlo do mesta, a to priamo do amfiteátra v Rimavskej Sobote.  

V priebehu sobotňajšieho dňa sa v zadných priestoroch kultúrneho stánku stretli súťaženiechtiví kuchári a aj porota zložená z odborníkov v gastronómii. Tí nielen hodnotili, ale aj inšpirovali jednotlivé tímy, ako sa zlepšiť. Pár družstiev naopak inšpirovalo ich samých. „Nevytýkali mi nič na tímy. Každé družstvo robilo podľa seba. Varili, ako mohli a vedeli. Niektorí do toho dali aj kus zo seba. Ako tvrdili, srdce a lásku, čo bolo aj heslom dňa. Hlavne nám išlo o to, aby sa ľudia zabavili, zaspievali, najedli dobré jedlo. Niekomu sa to podarilo lepšie, niekomu vôbec,“ zhodnotil štvrtý ročník jeden z organizátorov a zakladateľ podujatia Držkobranie Miroslav Melich. Účasť bola podľa neho približne rovnaká, ako minulý rok, keď sa podujatie konalo na Burde. Predali vyše tisíc lístkov. Okrem súťažných tímov niekoľko kotlov držkovej polievky i guľášu navarili organizátori, u ktorých sa návštevníci mohli občerstviť, pokým súťažiaci začnú rozdávať porcie špecialít.

Náš tím vobraze, ktorý mal na tejto súťaži premiéru, doplnili šikovní priaznivci. Hlavným kuchárom bol Ondrej Kubelka z obce Orávka, ktorý v dvoch kotlíkoch pripravil držkový perkelt a perkelt z kuracích žalúdkov. Za jeho vareškou prišlo viac návštevníkov a podporovateľov, ktorí majú radi dobré jedlo. „Bol svedkom niečoho tak úžasného, že sa to nedá ani opísať. Som neskutočne hrdý, že patrím do tímu,“ povedal po vyhodnotení súťaže Ján Melicher, predseda Občianskeho združenia vobraze. „Robíme veci s láskou, čo bolo dnes aj vidieť a videli to aj tí, ktorí hodnotili a aj nás navštívili,“ zdôraznil.

Súčasťou podujatia bol aj folklórny program od Detvy, rimavskosobotskí hasiči i veteráni na viacerých autách. Pre najmenších návštevníkov bolo pripravené detské vystúpenie na pódiu, maľovanie na tvár i penová šou a kolotoče. „Program bol najkvalitnejší, aký sme v rámci finančných možností vedeli zabezpečiť. Snažíme sa dodržiavať tradíciu folklóru Slovenska,“ priblížil Melich, ktorý Držkobranie organizuje prevažne zo svojich zdrojov. Pracuje v zahraničí.

Podujatie podľa neho vyšlo dobre, až na dva výpadky elektriny a na dážď, ktorý podvečer rozohnal posledných divákov a podujatie bolo ukončené predčasne. Melich zároveň dodal, že je veľmi sklamaný z toho, že neprišlo viac návštevníkov. „Na Burde mi hovorili, aby som toto podujatie dal inde, že je to ďaleko od mesta a ľudia nechceli chodiť už do hory. Tak som to dal priamo do mesta, ľuďom pod nos a prišli len tí, ktorí majú naozaj radi foklór a tento festival. Možno chýbali maďarské kapely. Také som mal ohlasy od ľudí,“ vysvetlil.

Ak bude Držkobranie pokračovať, podľa Melicha ešte zvážia viaceré okolnosti. „Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí mi s akciou pomáhali. V prvom rade mojej rodine,“ hovorí Melich. Jej členovia sa podieľali na prípravách, samotnom podujatí, predaji lístkov, ako aj pri chystaní a predváraní držiek. Okrem nich pomohli aj členovia organizačného tímu Roman a Katka Dostálovci, Janko Melich z R. Soboty, Erika Habodászová, bratranec Janko Melich z Lučenca či Radko Šiminský, ktorý mal na starosti folklórnu časť programu.

Ako spomenul, nie sú profesionálni kuchári, že by mali byť súdení za niečo, čo robia len z lásky a pre potešenie. Hlavným porotcom bol Marek Mrúz, prezident Aregala Slovensko. Prišli aj dvaja viceprezidenti Aregala Slovensko, Branislav Michalčík a Martin Repaský. Jeho sprevádzal aj syn, ktorý sa zaúča do tajov kuchárstva. Ako odznelo z poroty, tento rok mali možnosť ľudia ochutnať držky s makom, uviedol sa veselý člen poroty Jozef Mak, neprofesionálny kulinár, ktorý má reláciu v TV Varecha na Pravde.


Najsympatickejšou členkou poroty bola Katka Novotová, finalistka prvej série televíznej šou Pečie celé Slovensko a jeho následná porotkyňa. V porote mal svoje miesto aj René Kotlas, majiteľ World Gastro & Office, ktorý spolu s Taurisom patril medzi hlavných sponzorov.

Avizovaný zoskok parašutistov sa nekonal. Organizátori avizovali za moderátora akcie redaktora TV Markíza Mariana Lechana, ten sa však podujatia nezúčastnil a nahradil ho Marek Láska z Fit Family Rádia a moderátorka Katka Kovačechová z RTVS (rádio Slovensko).

Zdroj: vobraze.sk