Zrekonštruovanú cestu medzi Utekáčom a Čiernym Balogom slávnostne otvorili

Zrekonštruovaný, viac ako 34 kilometrov dlhý úsek cesty, ktorá spája Utekáč, Sihlu a Čierny Balog, dnes slávnostne otvorili zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja, zhotoviteľa a priľahlých obcí. Do rekonštrukcie župa investovala viac ako 13,8 milióna eur, väčšinu sa jej podarilo získať z eurofondov.

Obyvatelia okresov Poltár a Brezno sa dočkali ukončenia dlho očakávanej rekonštrukcie cesty, ktorá spája obce Utekáč, Sihla a Čierny Balog. Rekonštrukcia 34,5 kilometra dlhého úseku oficiálne skončila ešte v auguste, dnes ju zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), zhotoviteľa a priľahlých obcí slávnostne otvorili.

„To, že tu dnes stojíme, je výsledkom nášho spoločného snaženia a moja vďaka patrí nielen mojim kolegom z Úradu BBSK, ale tiež zhotoviteľom, starostom a starostkám dotknutých obcí a všetkým obyvateľom, ktorí strpeli počas prác dopravné obmedzenia. Cesta k tejto rekonštrukcii nebola jednoduchá a obyvatelia na ňu čakali dlho. O to viac ma teší, že dnes môžeme povedať – podarilo sa,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Do rekonštrukcie cesty kraj investoval viac ako 13,8 milióna eur, z toho viac ako 10,4 milióna sa mu podarilo získať z eurofondových zdrojov. Okrem samotnej vozovky prešlo rekonštrukciou aj 14 mostov, 131 priepustov a pribudlo tu viac ako 20 kilometrov nových zvodidiel.

„Práce na modernizácii cesty medzi Utekáčom a Čiernym Balogom prebehli bez zdržaní. Sme radi, že sa vďaka prestavbe zlepší plynulosť dopravy a zároveň zvýši bezpečnosť a komfort pre všetkých účastníkov cestnej premávky,“ hovorí Miloš Farkaš, riaditeľ závodu STRED EUROVIA SK, ktorý toto dielo realizoval.

„Nesmierne ma teší, že sa nášmu kraju darí doručovať výsledky. Že projekty, do ktorých sme sa v minulosti pustili, nezostali len na papieri, ale reálne slúžia ľuďom. Okrem tejto cesty dokončíme do konca tohto roka aj rekonštrukciu ďalších eurofondových úsekov. Ide o spolu takmer 50 kilometrov ciest v okolí Fiľakova a Dolnej Strehovej a Lučenca,“ doplnil Ondrej Lunter.

Cesta z Utekáča na Sihlu má už nový asfalt a je prejazdná. Opravili viacero mostov + video

Okrem toho ľuďom už slúži I. etapa novej cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou, do konca roka bude hotová kompletne, až po Rimavskú Sobotu. Pred dokončením je aj projekt Litterra v Revúcej, kde župa plánuje už v budúcom roku otvoriť modernú, zážitkovú expozíciu, zameranú na literatúru a vesmír.

Zdroj: tlačová správa, Lenka Štepáneková – hovorkyňa BBSK (redakčne upravené), foto: Marek Mačica