V prípade výstavby kruhovej križovatky na Sobôtke čaká investora medzinárodný tender

Skrižoavtka na Sobôtka - foto: Robert PIatrik
Foto: Robert Piatrik – Droners team

Výstavbu kruhovej križovatky na ceste 1.triedy na Sobôtke v Rimavskej Sobote čaká medzinárodný tender. Základný kameň bol poklepaný v polovici minulého mesiaca a investorom je Slovenská správa ciest. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížil primátor R. Soboty Jozef Šimko, ktorý je zároveň poslancom NR SR, prvoradou úlohou už teraz bude vysúťažiť dodávateľa.

„Hodnota zákázky je necelé tri milióny eur. Finančné prostriedky sú v poriadku, len verejná obchodná súťaž – medzinárodný tender musí byť urobená. Bez toho to nemôže ísť. Kto sa prihlási, nevieme,“ povedal pre vobraze.sk Šimko a dodal, že kým tento proces prejde, potrvá odhadom 4-5 mesiacov. „Ak sa to podarí do mája vysúťažiť, tak víťaz môže začať, ale môžu naskočiť aj odvolania,“ dodal.

Kruhový objazd na hlavnom ťahu cesty Zvolen – Košice má nahradiť súčasnú križovatku, ktorá bola postavená ešte v 80. rokoch minulého storočia. V minulosti sa na nej stalo viacero dopravných nehôd. Problémový je výjazd aj z R. Soboty na Lučenec.

Štvorramenná turbo-okružná križovatka by mala mať dostatočnú kapacitu aj pre výhľadové obdobie v roku 2040. Dĺžka nevyhnutej úpravy cesty I/16 pre zriadenie spomínanej križovatky je 430 metrov, cesta I/72 sa upravuje v dĺžke 120 metrov a cesta II/531 na úseku 112 metrov.

K priebehu prác Šimko spomenul, že práce majú realizovať bez uzavretia cesty. „Najprv urobíme jeden oblúk a autá budú môcť prechádzať na druhej strane. Žiadne uzavretie hlavnej cesty ako Bátka – Figa. Musíme to riešiť počas chodu,“ uzavrel Šimko, ktorý najbližšie dokončenie úseku rýchlostnej cesty pri Tomášovciach vidí ešte na tento rok. V prípade ďalšieho pokračovania R2 v našom okrese je skeptický. „Nie sú financie, ani v 2040-tom roku, ako bolo povedané to možno nebude,“ naznačil.

Zdroj: vobraze.sk