V okolí Utekáča prebieha rekonštrukcia podložia cesty. Dokončiť ju majú v lete

Cesta tretej triedy z Utekáča smerom na Lom nad Rimavicou je opäť uzavretá. Tento mesiac začali s ďalšou etapou jej rekonštrukcie. Uzávierka cesty je avizovaná do polovice augusta. Ide o úplnú uzávierku, cesta od Utekáča na Sihlu vedie dolinou, kde nie je veľa možností vyhnúť sa ťažkým strojom. Tie pracujú na nedokončenom viac ako trojkilometrovom úseku. S prácami začali vlani, v zimnom období boli však prerušené. Ako pre vobraze.sk uviedol starosta obce Utekáč Miroslav Barutiak, od začiatku apríla ale pokračujú ďalej v úsekoch, kde chýbal podklad cesty. Cestu podľa neho robia recykláciou a podložie melú, ide o cementovú stabilizáciu. „Následne na to pôjdu dve vrstvy asfaltu, zvodidlá, dokončia priepusty,“ priblížil Barutiak s tým, že na väčšine úseku opravovanej cesty vlani položili už prvú vrstvu asfaltu, na ktorú pôjde ešte druhá. „Tešíme sa, že sa robí. Platí však zákaz prechádzania áut na stavenisku. Cesta je miestami ako oračina, aj autobus chodí obchádzkou. Prosíme verejnosť o väčšiu toleranciu voči pracovníkom na ceste, aby to dobre dopadlo. Nech aj kvalita je dobrá,“ hovorí.

Starosta obce vidí v novej ceste prínos a rozvoj regiónu. Ľudia budú mať bližšie za prácou a minimálne sa zlepšia možnosti turizmu a cykloturizmu. K obci Utekáč patrí osem osád. Jednou z nich je Drahová. Vedľa cesty je posedenie s vlajkou a mini trhmi. Neďaleko je aj kaštieľ grófa Forgácha.
V doline je aj atrakcia zbojníkova šlapaj či Šári most. Podľa starostu Barutiaka je cesta skratkou z Maďarska smerom do Nízkych Tatier. „Je to aj vzhľadom na uhlíkovú stopu asi o 70 kilometrov menej,“ podotkol starosta. V obci boli sklárne Clara Utekáč.

Na ceste pracovali čiastočne aj počas zimy

Cesta je v správe Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako pre vobraze.sk uviedla vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, ide o súvislú a komplexnú rekonštrukciu, ktorá začala v minulom roku. „Celé dielo má byť hotové do konca tohto roka,“ avizuje. Podľa jej slov sa týka necelých 35 kilometrov, vrátane rekonštrukcie 14 mostov a sanácie jedného zosuvu. Celková zmluvná cena na celé dielo je 13 335 890,70 eur s DPH, financovanie je 85 percent zo zdrojov EÚ, 10 percent štátny rozpočet a 5 percent vlastné financie BBSK. Ako dodala, dielo realizuje skupina dodávateľov (združenie) EUROVIA SK, Doprastav, SMS, vedúci člen združenia je spoločnosť EUROVIA SK.

Cestu z Utekáča rekonštruujú za vyše 13 mil. eur

Zdroj: vobraze.sk