Nový grafikon vlakovej dopravy prinesie v okrese R. Sobota zmeny

Od 11. decembra bude platiť nový grafikon vlakovej dopravy. V rámci okresu Rimavská Sobota prinesie zmeny. Ako pre vobraze.sk uviedol hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč, na traťovom úseku Rimavská Sobota – Tisovec sa bude meniť základný systém vedenia vlakov pri zachovaní rozsahu prevádzkovaného dopravného výkonu. „Budú sa tu tiež meniť časové polohy vlakov. Dôvodom je prispôsobenie sa novým polohám diaľkových vlakov v železničnej stanici Jesenské. Z tohto dôvodu sa mení aj systém dopravnej obsluhy v úseku Rimavská Sobota – Jesenské, kde dôjde k optimalizácii spojení. Nebudú vedené priame vlaky do Fiľakova a bude potrebné prestúpiť v stanici Jesenské,“ priblížil s tým, že vlaky z Tisovca pôjdu skôr a do Tisovca neskôr.

Ako dodal, v úseku medzi Jesenským a Tisovcom budú vlaky v zásade premávať v pravidelnom dvojhodinom takte, ktorý bude v čase dopravných špičiek zahustený o vložené spojenia. „Súčasne budú v stanici Jesenské zabezpečené prestupné väzby k vlakom kategórie R (rýchliky). K rozsiahlejším zmenám prichádza tiež v úseku z Tisovca do Brezna, kde budú vlaky premávať so zameraním na „turistickú“ prepravu,“ informoval Kováč.

V súčasnosti napríklad odchádza ráno vlak o 6.02 h z Rimavskej Soboty do Tisovca. Po novom bude odchádzať o 6.35 h. Vlak, ktorý v súčasnosti odchádza z Rimavskej Soboty do Tisovca o 7.02 h, sa vydá na trať o 7.23 h. Z 15.02 sa posunie odchod vlaku do Tisovca na 15.23 h, zo 17.02 na 17.23 h atď.

„Vzhľadom na výhodnejšie polohy vlakov diaľkovej dopravy smer Košice a Zvolen bude v stanici Jesenské zabezpečovaný návoz na, ako aj odvoz k vlakom diaľkovej dopravy vždy jedným vlakom. V súčasnosti uvedené nebolo možné realizovať vzhľadom k tomu, že rýchliky sa v stanici Jesenské „nestretávali“. Počet vlakov sa znížil, avšak nedochádza k zhoršeniu dopravnej obsluhy, ktoré by mohla verejnosť výrazne negatívne pocítiť,“ uviedol hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko. Ako poznamenal, objednávateľom grafikonu vlakovej dopravy je ministerstvo dopravy a výstavby, ZSSK ho realizuje v praxi.

Zdroj: vobraze.sk