Medzi R. Sobotou a Hnúšťou pribudne nový spoj. Integrovaný systém v prímestských autobusoch BBSK štartuje naostro aj s úpravou cestovných poriadkov

Od 1. februára štartuje na prímestských autobusových linkách v Banskobystrickom samosprávnom kraji nový integrovaný dopravný systém naostro. Po mesiaci bezplatného cestovania na prímestských spojoch SAD Zvolen a SAD Lučenec začnú už od zajtra cestujúci využívať nové spôsoby platby či výhodné predplatné cestovné lístky.

Mesiac mobility, ktorý župa vyhlásila v januári končí, na registráciu do nového systému ho využilo 52-tisíc cestujúcich. Takmer šesťtisíc ľudí si kúpilo predplatný cestovný lístok a pravidelné cesty do školy či zamestnania tak pre nich budú omnoho výhodnejšie.

„Po rokoch koncepčných príprav, postupných zmien a mnohých mesiacoch intenzívnej práce nás zajtra čaká dôležitý deň pre verejnú dopravu v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Dôležitý deň pre všetkých cestujúcich,  i tých, ktorí túto službu poskytujú – či už hovoríme o dopravcoch alebo samotných vodičoch jednotlivých prímestských autobusov,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Kraj sa po rokoch dostane k dátam

Práve 1. februára župa spraví prvý merateľný krok k verejnej doprave 21. storočia. „Autobusy našich zmluvných partnerov SAD Zvolen a SAD Lučenec budú od tohto dátumu vybavené novými odbavovacími zariadeniami a aplikáciou, vyvinutou špeciálne pre ne. Táto zmena kraju, ako objednávateľovi prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme, po rokoch umožní postupne prístup k dôležitým dátam,“ doplnil župan.

Vďaka novým systémom bude kraj vedieť, napríklad koľko cestujúcich cestuje na jednotlivých linkách a aké je ich cestovateľské správanie, kde sa jednotlivé  autobusy nachádzajú v reálnom čase, či idú podľa cestovných poriadkov, meškajú, alebo  odídu zo zastávky skôr, alebo kde a kedy autobusy chodia poloprázdne a kde naopak ľudia cestujú v tlačenici.

„Vďaka týmto merateľným dátam sa budeme vedieť už čoskoro rozhodovať, kde spoje posilniť, ako čo najlepšie trasovať jednotlivé linky, ako upraviť cestovné poriadky a kde dať vodičom signál, aby počkali na prípoj a cestujúci sa tak nemuseli stresovať, že v prípade mimoriadneho meškania ďalší autobus nestihnú. Nadväznosť spojov v reálnom čase pritom chceme v budúcnosti rozšíriť aj na mestské hromadné dopravy a tiež na regionálnu vlakovú dopravu v našom kraji – to všetko vďaka budúcej integrácii aj týchto druhov dopravy,“ doplnil Ondrej Lunter.

Unikátne riešenie

Integrovaný dopravný systém Banskobystrického samosprávneho kraj je systémom novej generácie, pričom podobné riešenia v iných krajoch v Českej republike boli budované a postupne spúšťané počas niekoľkých rokov.

„Zároveň však treba dodať, že je to aj enormne technicky náročné – hoci sme pripravení, ostrá prevádzka môže so sebou priniesť väčšie či menšie komplikácie – prosíme preto počas prvých pár dní o trpezlivosť a zároveň cestujúcich uisťujeme, že v prípade problémov na našej strane to nebude mať vplyv na ich odbavenie,“ povedal banskobystrický župan.

Spustenie IDS je pritom míľnikom aj pre dopravcov a vodičov, ktorí začnú pracovať so systémami, s ktorými doposiaľ nemali skúsenosť, s novou aplikáciou a odbavovacím zariadením.

„Aj šoféri si potrebujú na nový spôsob zvyknúť a ohmatať si ho v praxi. Prosím preto cestujúcich – berte do úvahy, že aj vodiči sú len ľudia, že sa učia a možno niektoré úkony budú vyžadovať viac času. Práve vďaka nim však verejnú dopravu môžeme naplno využívať – zbytočne by sme mali najmodernejšie systémy, keby autobus nemal kto šoférovať. Ďakujem preto aj z tohto miesta všetkým vodičom za ich nasadenie a spoluprácu. Pre hladší prechod prebehlo niekoľko školení a k dispozícii budú mať aj  inštruktážne video,“ povedal Ondrej Lunter.

Prvé zmeny v cestovných poriadkoch

Nové odbavovacie systémy boli nainštalované v takmer 500 autobusoch a vďaka nim IDS BBSK získalo centralizovaný systém riadenia verejnej hromadnej dopravy.

„Systém je pripravený na budúcu integráciu aj ďalších druhov verejnej dopravy. Samotné odbavovacie zariadenia sú zložené z komponentov ako tlačiareň, čítačka a tablet, s možnosťou ľahkej výmeny. Všetky naše kroky smerujú k tomu, aby v budúcnosti mohol človek cestovať v rámci kraja na jeden lístok prímestskými autobusmi, MHD a regionálnymi vlakmi a aby tieto na seba nadväzovali v cestovných poriadkoch a tiež v reálnom čase,“ povedal Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva Organizátor IDS BBSK.

Ten zároveň upozornil, že od 1. februára príde aj k prvej úprave cestovných poriadkov v tomto roku. Tie reagujú najmä na potreby zamestnávateľov a nadväznosť na vlaky.

„Na trase Rimavská Sobota – Hnúšťa zavádzame nové spojenia po 22. hodine, aby sme zabezpečili obslužnosť zamestnancov, ktorí dochádzajú z popoludňajších zmien. Tiež sme vyšli v ústrety zamestnancom pekárne v Očovej, kde zavádzame novú autobusovú zastávku,“ doplnil Radoslav Vavruš.

V súvislosti so zmenami grafikonov vlakov budú optimalizované cestovné poriadky spojov cez obce Ráztoka a Nemecká, tiež sa zlepší dopravná obslužnosť obce Telgárt a nové nedeľné spoje potešia aj študentov dochádzajúci medzi Slovenskými Ďarmotami a Veľkým Krtíšom.

„V tejto súvislosti odporúčame cestujúcim, aby  si pred odchodom skontrolovali cestovné poriadky priamo na webových stránkach jednotlivých dopravcov alebo na stránke BBSK,“ uzavrel Radoslav Vavruš. 

Zdroj: tlačová správa – Lenka Štepáneková, hovorkyňa BBSK (redakčne upravené), foto: Marek Mačica, SAD Lučenec