Marianna Resutíková pracuje v školstve a moderuje rôzne podujatia

Už ako dieťa vedela, že sa chce stať učiteľkou. Inšpirovali ju k tomu jej učiteľky. Rodičia z nej chceli mať radšej lekárku, no ona si išla za svojím snom a prihlásila sa na pedagogiku. Pôsobí v školstve a venuje sa aj moderovaniu podujatí. Učiteľka a moderátorka Marianna Resutíková z Rimavskej Bani v rozhovore pre vobraze.sk prezradila, prečo si vybrala učiteľskú profesiu i to, či máva trému pred vstupom na pódium.

Rozhodnutie, že sa chce stať učiteľkou, má korene už niekde na základnej škole. “Mala som veľmi dobré pani učiteľky. Každé dieťa v tomto období niekoho obdivuje alebo má za vzor, tak ja som obdivovala svoje pani učiteľky. Oni vo mne objavili aj recitátorský talent. No samotné rozhodnutie stať sa učiteľkou padlo asi v poslednom ročníku, keď sme si dávali prihlášky na stredné školy a ja som si ju podala na Strednú pedagogickú školu v Lučenci,” spomína Marianna Resutíková. Dodáva, že je rada, že si svoje povolanie vybrala sama, pretože jej rodičia chceli mať z nej lekárku. “Paradoxne, nepochádzam ani z učiteľskej a ani z lekárskej rodiny, rodičia proste videli, že som študijný typ, veľmi dobre som sa učila, bavilo ma to, nemala som problém veľa sa učiť, tak si mysleli, že bude zo mňa lekárka.”

Učenie sprevádza Mariannu Resutíkovú celý život, čoho dôkazom je, že sa ďalej vzdeláva aj popri pedagogickej profesii. Nedávno úspešne skončila tretiu vysokú školu, učiteľstvo pre primárne vzdelávanie. Na Základnej škole v Tisovci vyučuje na druhom stupni nemecký jazyk a zároveň je učiteľkou v špeciálnej triede. Svoje povolanie má rada. “Deti sa učia nemčinu veľmi rady a ja ju tiež rada učím. Je to ich druhý cudzí jazyk, ktorý sa učia na druhom stupni, kde majú ešte angličtinu, ktorá má veľa podobných slovíčok s nemčinou, čiže hľadáme paralelu. Hodiny nemčiny sa snažím robiť pre deti pestré a zaujímavé, tak aby ich to bavilo,” vysvetlila Resutíková.

Pri moderovaní necíti trému
Popri práci učiteľky sa Marianna Resutíková venuje aj moderovaniu rôznych podujatí. Napríklad už vyše 15 rokov moderuje folklórne slávnosti Klenovská rontouka. K folklóru má veľmi pozitívny vzťah odmala. “Môj ocko hrával na harmonike a napriek tomu, že bol samouk, bol veľmi talentovaný. Čiže talent na hudbu som zdedila určite po ňom. Ale každý chlap v našej rodine vedel hrať na nejaký hudobný nástroj. Takže ľudová pieseň a hudba boli takou prirodzenou súčasťou v mojom živote,” prezradila Marianna. Chvíľu pôsobila aj vo folkovej kapele MELL v Rimavskej Sobote. Ako dodala, jej vzťah k folklóru trochu poľavil v tínedžerskom veku, no na vysokej škole sa opäť k nemu vrátila, keď bola súčasťou FS Torysa. Po štúdiu už len moderuje folklórne podujatia. K moderovaniu sa dostala v období, keď začala učiť v Hnúšti. “Na škole sme mali rôzne spevácke súťaže a ako nová učiteľka som ich moderovala. Na jednej takej súťaži bol v porote aj vtedajší riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti Jaroslav Piliarik, ktorý si ma všimol a oslovil ma, či by som nešla moderovať nejakú akciu v kultúrnom stredisku. Tam ma oslovil zas niekto ďalší a takto to celé vzniklo,” spomína na svoje moderátorské začiatky Marianna Resutíková.

Jaroslav Piliarik a Marianna Resutíková na Rontouke

Moderuje akcie v rámci celého Rimavskosobotského okresu. Okrem folklórnych podujatí moderuje aj rôzne spoločenské akcie ako dni obcí či miest, alebo rôzne plesy či športové podujatia. Aj napriek tomu, že folklórne podujatia sú jej srdcu bližšie, pri ponukách na moderovanie nerobí rozdiely.

“Za každým tým podujatím je kopec ľudí. Ja si veľmi vážim spoluprácu s profesionálnymi ľuďmi, ktorí presne vedia, čo robia, ale hlavne, keď to robia dobre. Takéto programy sa mi potom veľmi dobre moderujú, mám z nich veľmi dobrý pocit, a keď ma opätovne oslovia, rada ponuku znovu prijmem.” Ako Marianna tvrdí, táto práca si vyžaduje dôkladnú prípravu. Pred vstupom na pódium však necíti trému. “Musím však povedať, že s pribúdajúcim vekom mám väčší pocit zodpovednosti.”

Voľný čas trávi aktívne
Leto je čas dovoleniek a Marianna si tú svoju užila v tretí júlový týždeň. “Dovolenkovala som aktívne. Bola som na cyklotúre v Trenčianskom kraji. Na strechu auta som vzala so sebou bicykel a išli sme trasu Čachtice, Beckov, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Trenčín. Majú tam veľmi dobre vybudované cyklotrasy, čo nám v našom okrese trošku chýba, pretože u nás sa bicyklujem po hlavnej ceste a je to dosť nebezpečné,” opísala svoju dovolenku.

Marianna Resutíková

Popri hektickej práci si vždy nájde čas na aktívny oddych. “Tým, že si učiteľská profesia vyžaduje najmä psychické nasadenie, tak oddych pre mňa znamená aktívny pohyb. V lete je to turistika, spomínané bicyklovanie a v zime lyžovanie, korčuľovanie. No keďže bývam v rodinnom dome, tak je to aj práca v záhradke a okolo domu. Veľmi rada sa tiež prechádzam s mojím psíkom, “ uviedla sympatická učiteľka. Rada trávi svoj voľný čas aj na kultúrnom podujatí, v kine alebo pri dobrej knihe.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album M. Resutíkovej