Záujem o jazdu výletným vláčikom so zbojníkmi neutícha. Parný rušeň čakajú tlakové skúšky

Záujem o výletný vláčik Zbojnícky expres neutícha. Ten štartuje aj túto sezónu z Rimavskej Soboty a svojich cestujúcich vozí až na Zbojská a späť. Počty záujemcov prevyšujú ponuku a takmer všetky lístky už aj na najbližšiu augustovú jazdu sú vypredané. Vobraze.sk o tom informovala Eva Macuľová, manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Dva vagóny Zbojníckeho expresu boli obsadené aj uplynulú sobotu. Organizácia tento rok pripravuje ešte tretiu jazdu na 19. augusta, ktorá bude záverečná.

„Na tento vláčik máme už voľných len posledných pár lístkov,“ uviedla Eva Macuľová. Podľa jej slov je záujem o jazdu väčší, ako bol minulý rok. „Žiaľ, historické vláčiky už majú svoje roky a počet vozňov je limitovaný, nevieme k nim tak pridať ďalší,“ vysvetlila. Počet jázd bol tento rok stanovený na tri. Členovia OZ Zubačka, ktorí vlani tiež organizovali jazdy, teraz podľa Macuľovej viac času venujú rekonštrukcii parného rušňa, ktorý ešte nefunguje.

Počas jazdy sa vo vozňoch objavia zbojníci. Sú nimi členovia DS Katalpa – Mirslav Bračo, Štefan Zajak a Peter Brádňanský so synom Petrom. Zbojník Jakub Surovec zbojníčil v Gemersko-malohontskej župe a v jej okolí. Vo výletnom vláčiku zažívajú cestujúci prepad, ale aj rozdávnie cukríkov deťom. Miroslav Bračo tentokrát vystriedal Viktora Brádňanského, ktorý cestujúcich doprevádzal minule. Podľa slov Miroslava Brača je mierumilovným človekom, ktorý nemá rád hádky a spory. Spoločnosť im tentokrát robila aj Simonka Stanová z Oblastnej organizácie región Gemer, ktorá cestujúcich sprevádzala spolu so zbojníkmi.

Podľa predsedu OZ Zubačka Zdenka Lopušného náhradný vláčik ide bez problémov. „Tento rok už jazdy dokončíme takto a budúci rok uvidíme. Rekonštrukcia zatiaľ napreduje podľa programu. Zatiaľ sme stíhali vyriešiť všetky problémy, na ktoré sme natrafili. Ideme podľa harmonogramu. Všetci máme nádej, že budúci rok skúsime v rušni zakúriť,“ povedal pre vobraze.sk Lopušný. Ako doplnil, vláčik po dokončení opravy bude čakať ešte prísna tlaková skúška. „Sú na to prísne normy a musí spĺňať vysoký štandard,“ povedal a zdôraznil, že oprava stroja je jedna vec, dôležitý však bude odborný personál, ktorý má rušeň obsluhovať. Rušňovodičov je už málo a odchádzajú do dôchodku. „Dúfam, že sa nám podarí zmobilizovať personál,“ dodal.

Najabližšia jazda organizovaná krajskou organizáciou cestovného ruchu je naplánovaná na 5. augusta. Výletný vláčik, Sklársky expres výpravia na trať zo Zvolena do Kokavy nad Rimavicou. Prehádzať bude „Cestou skla “ cez Poltár, kde kedysi boli sklárne, cez Zlatno, kde sa sklo maľovalo až do Kokavy nad Rimavicou len pár kilometrov od Utekáča, kde kedysi bola veľká sklárska huta. Vláčik príde do Kokavy počas folklórneho festivalu Koliesko.

Zdroj: vobraze.sk