Výletný vláčik na Zbojská bude štartovať už v R. Sobote. Oprava parného rušňa bude drina

Historická parná lokomotíva, ktorá je európskym unikátom a je o ňu veľký záujem, nebude v tejto sezóne jazdiť. Dôvodom je plánovaná údržba. Vozne však budú premávať aj naďalej. Na ozubnicovej trati ich ťahať bude motorový rušeň a motorový vozeň. Novinkou je, že jazdy nebudú začínať v Tisovci, ale už v Rimavskej Sobote. Nepôjdu však dve jazdy, ale jedna denne. Prvá jazda je naplánovaná na 7. mája. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol predseda OZ Zubačka Zdenko Lopušný, rozšírením trasy tým kompenzujú chýbajúci parný rušeň, vagóny však budú pôvodné. „Uvidíme aký bude záujem na takéto rozšírenie trasy. Budeme sa potom zo Zbojskej vracať cez Tisovec späť do Rimavskej Soboty,“ doplnil. Na Zbojskej tak návštevníci strávia necelé tri hodiny. 

Podľa plánu jázd budú premávať od mája do augusta s odjazdom o 8.05 hod., v septembri bude výluka na trati. Sezónne parné vlaky tak pôjdu v dňoch 7.5., 4.6., 2.7., 16.7., 30.7., 13.8., 27.8. 2022. 


Záujem ľudí počas minulého roka bol taký veľký, že prvé jazdy vypredali veľmi rýchlo a potom museli počkať na ďalšie voľné. Na jednu jazdu je schopný vyviezť okolo 150 ľudí.

Parnú lokomotívu mali odniesť do opravy do depa v Martine. Po problémoch s nájmom ju nakoniec budú robiť priamo v Tisovci. „Bude to drina. Máme aj svoju prácu a tak sa jej budeme vedieť venovať len po víkendoch,“ povedal Lopušný a dodal, že už rušeň rozoberajú. „Kabína je už zložená, armatúry poskladané, čistíme kotol, aby sme mohli začať robiť rúry. Na najodbornejšie práce máme pozvaného pána, ktorý nám príde pomôcť s odbornou prácou. Demontáže urobíme sami,“ podotkol. 

Historická parná lokomotíva na špeciálnej ceste vozila fotografov i nadšencov

Minuloročná sezóna dopadla podľa Lopušného veľmi dobre a turisti nepocítili problémy. Boli len malého charakteru. „Odjazdili sme to, čo sme mali a nič sme neodriekli. Všetky vlaky boli viac-menej vypredané,“ zhodnotil Lopušný. 

Jazdu historickým vlakom je potrebné rezervovať na tel. čísle +421 905 287 583 (v čase 8:00 – 18:00 hod) alebo emailom na adrese listky@zubacka.sk najneskôr 2 dni pred jazdou.

Parný vláčik odštartoval. Tento európsky unikát zaujal mnoho ľudí

Zdroj: vobraze.sk