Parný vláčik odštartoval. Tento európsky unikát zaujal mnoho ľudí

Historická lokomotíva s tromi drevenými vozňami plných turistov vyrazil dnes na trať medzi Tisovcom a sedlom Zbojská. Po uvoľnení pandemických opatrení išlo o prvú jazdu v tomto roku. Ľudia prejavili záujem o tieto výlety vo väčšej miere, ako vie momentálne tento európsky unikát odviezť. V sobotu vyviezol na Zbojská ľudí dvakrát. Z vagónov vlaku si ľudia mohli vychutnať nielen okolitú prírodu Muránskej planiny, ale aj prechod cez dva viadukty – mosty (Čertov viadukt a viadukt Pod Dielom).

Zhruba 10 km úsek so stúpaním až 48 promile zvláda parný rušeň s dvomi zastávkami zhruba za hodinu. Priviezli ho z Rumunska a vyrobený bol v roku 1908. Podľa slov predsedu OZ Zubačka Zdenka Lopušného ide o jedinú parnú lokomotívu na normálny rozchod, teda na bežnej trati. „Posledné dni sme mali už vypredané, ľudí presúvame na ďalšie termíny,“ povedal pre vobraze.sk Lopušný. Najbližšie sa ľudia ubdú môcť previezť na vláčiku 3. júla, 17. júla, 31. júla, 14. augusta, 28. augusta a 11. septembra. Jazdu vlakom na spomínanom úseku si je potrebné rezervovať. Môžete tak urobiť na tel. č. 0905 287 583, či e-mailom na adrese listky@zubacka.sk. 

Ľudovo nazývaná ozubnica bola postavená pre uľahčenie spojenia medzi železiarňami v Tisovci, Podbrezovej a Hronci. Trať má prudké stúpanie a na prekonanie horského hrebeňa Slovenského Rudohoria ju vybavili dvojitou Abtovou ozubnicou, na ktorú sa v priebehu jazdy napája v problémových úsekoch.

Zdroj: vobraze.sk